BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Ľudová platforma za rok od svojho vzniku preukázala podľa predsedu KDH Jána Figeľa svoj zmysel a opodstatnenie. Ako povedal v sobotu pre agentúru SITA, kým pri jej vzniku ju mnohí zatracovali a písali o nej epitafy, dnes je reálnou súčasťou politickej scény na Slovensku.
„Tento týždeň bolo rozhodnuté na úrovni Európskej ľudovej strany o prijatí strany Most-Híd za svojho riadneho člena. Nebolo by to v Bruseli prešlo bez aktívnej podpory KDH, bol som na rokovaní a hlasovaní osobne, aj SDKÚ-DS. Ďalší dôvod a potvrdenie produktívnej spolupráce,“ povedal Figeľ s tým, že aj v Bruseli medzi ľudovcami a kresťanskými demokratmi sa spájajú strategické témy politiky na Slovensku s pôsobením Ľudovej platformy.
Spolupráca v parlamente
To podľa Figeľa ukazuje, že Ľudová platforma je prirodzeným zoskupením hodnotovo blízkych strán. Základom jej odhodlania je účinná spolupráca v parlamente na celoštátnych témach a pri prezidentských voľbách. Pripomenul, že v parlamente sa táto spolupráca prejavila vo viacerých spoločných iniciatívach.
„Pevne dúfam, že Ľudová platforma sa nakoniec zhodne aj na spoločnom prezidentskom kandidátovi. KDH ponúklo kandidáta na prezidenta Pavla Hrušovského, ktorého nateraz podporila aj strana Most-Híd i viacerí poslanci NR SR. Je to skúsený politik, ktorý osvedčil svoj štátnický rozmer a úctu k ústavnosti i k zodpovednosti,“ zdôraznil.
Pavol Hrušovský je podľa neho kandidát, ktorý získava širšiu občiansku a politickú podporu. „Svojím doterajším pôsobením potvrdzuje predpoklad, že bude dobrým prezidentom, na ktorého sa budú môcť občania spoliehať pri službe v najvyššom štátnom úrade. Slovensku to pomôže celkovo napredovať,“ konštatoval.
Spoluprácu ponúkol Figeľ
Ľudová platforma vznikla 16. novembra 2012 podpisom Memoranda pre zodpovednú politiku.
Figeľ pripomenul, že keď pred poldruha rokom sa pravicová koalícia ocitla po ťažkej porážke po tom, čo ju zastavila nepodpora Radičovej vláde od novotvarov Richarda Sulíka a Igora Matoviča, a keď sa Most-Híd rozhodol prihlásiť k EĽS za člena, ponúkol dvom predsedom Bélovi Bugárovi a Pavlovi Frešovi užšiu spoluprácu na sneme KDH v júni v Ružomberku.
„Bola nimi prijatá ako idea a následne rozpracovaná a vyjadrená v Memorande pre zodpovednú politiku pred rokom v novembri,“ dodal predseda KDH.