Odporúčame:
František Šebej bude na kandidátke strany Most-Híd
Podľa OKS pri niektorých veciach kompromis nie je zdravý
Podľa Osuského bola SaS pre OKS lepšou opciou ako Obyčajní ľudia
Alternatíva ísť na kandidačnú listinu SaS bola pre OKS podľa poslanca Osuského lepšou voľbou ako kandidátka Obyčajných ľudí.
„Roky som v zásade vždy akceptoval rozhodnutia grémií strany. Alternatíva SaS bola lepšou opciou, hoci zo srdca si želám, aby sa naplnili obe opcie. SaS z hľadiska skúsenosti je jasnejšia a čitateľnejšia,“ povedal pre agentúru SITA Osuský.
V postojoch SaS nachádza body, kde sa aj názory OKS a SaS prekrývali, preto videl túto opciu ako nosnú. „Strana sa rozhodla pre inú alternatívu. Na základe neľahkej úvahy som sa prvýkrát postavil proti tomu, čo sa domnievala väčšina. Uvidíme, aký bude výsledok,“ dodal.
Osuský tvrdí, že išlo o politické rozhodnutie. „Nešiel som na kandidátku, že musím byť bezpodmienečne v parlamente. Ak ľudia budú chcieť, aby som bol v NR SR, budú hlasovať. Ale nie je to pre mňa existenčná záležitosť,“ povedal.
Projekt SaS považuje za dobrý. Nad členstvom v SaS v súčasnosti neuvažuje. „Toto nie je témou dňa, ak to bude vôľa voliča, budeme mať roky času na akékoľvek rozhodnutie v tomto smere,“ povedal.
Osuský si je vedomý, čo prináša pojem liberál. Zdôraznil však, že v minulosti išlo o slobodných ľudí. Dnes má tento pojem iný nádych. „OKS bola vždy v ekonomických otázkach liberálnou stranou. Richard Sulík i poslanci NR SR za SaS mali možnosť zistiť, aké sú moje názory. Vždy staviam na desatore. V dnešnej slovenskej spoločnosti je dôležité, aby sa dodržiavalo prikázanie o nekradnutí. Táto hodnota nie je cudzia ani kolegom s SaS,“ vyhlásil Osuský.
Zároveň v súvislosti s iniciatívou SaS legalizovať partnerstvá homosexuálov pripomenul, že bol pravdepodobne prvým lekárom na Slovensku, ktorý sa staral o ohrozených ľudí AIDS a už vtedy bol presvedčený, že zasluhujú ochranu. „Videli, že vo mne nemali nepriateľa. Odoberal som krv bez rukavíc, aby som ich netraumatizoval. Bolo to možno len gesto, ale vtedy boli hysterické nálady verejnosti,“ konštatoval.
SaS tiež presadzuje dekriminalizáciu marihuany. Tu Osuský pripomína, že Slovensko nie je ostrov blaženosti a vidíme bežne v správach opité 14-ročné dievčatá. Napriek tomu však spoločnosť kriminalizuje človeka, ktorý má pri sebe gram jointu. „Moji kolegovia v SaS vedia, že nikdy nebudem súhlasiť s liberalizovaním potratového zákona, že zabíjanie nevinných detí je pre mňa horšie ako popravy mnohonásobných vrahov,“ vyhlásil s tým, že rozhodnutie o kandidatúre na kandidátke SaS bolo urobené pri pomerne dobrom poznaní jeden druhého.
„Obe strany vedeli, do čoho idú. Ak budem v parlamente, budeme zastávať dobré stanoviská pre Slovensko,“ dodal.
Palkovci rokujú o spolupráci
Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS) stále rokujú s novovznikajúcou stranou Igora Matoviča o spoločnej kandidačnej listine do marcových predčasných parlamentných volieb.
„Rokujeme o tom. Skôr sa mi zdá, že to smeruje k dohode,“ povedal dnes pre agentúru SITA predseda KDS Vladimír Palko.
Na kandidátke však bude chýbať súčasný poslanec Národnej rady SR za OKS Peter Osuský, ktorý bude kandidovať na kandidačnej listine strany Sloboda a Solidarita, čím mu automaticky zaniklo aj členstvo v OKS.
Osuský bude na kandidačnej listine SaS do predčasných parlamentných volieb v prvej dvadsiatke kandidátov 150-člennej kandidačnej listiny. Ako uviedla dnes pre agentúru SITA hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová, Osuského vnímajú pre tím strany ako posilu. „Ide o čestného a vzdelaného človeka,“ povedala Tóthová.
OKS nominuje na kandidátku Obyčajných ľudí desať kandidátov. Bude medzi nimi on i ďalší súčasný poslanec Ondrej Dostál. Podľa zámeru Matoviča by mali dostať miesta v závere kandidátky.
Dali prednosť straníckej nominácií
OKS sa rozhodovala medzi ponukou SaS a Matovičom. SaS podľa Zajaca ponúkala dve miesta, a to 18. a 22. Malo ísť o miesta pre Osuského a Dostála. „OKS sa rozhodla pre stranícku ponuku a nie pre ponuku na jednotlivé osoby, presne tak, ako to urobila v roku 2010,“ uviedol Zajac.
OKS mala v tomto volebnom období v parlamente štyroch poslancov, ktorí sa do NR SR dostali na kandidátke strany Most-Híd.
Po októbrovom páde vlády, keď ju nepodržala aj trojica členov OKS, zo strany vystúpil František Šebej. Ten sa už tento týždeň dohodol so stranou Most-Híd, že bude na jej kandidátke opäť.
Teraz stranu opustil aj Peter Osuský: „Peter Osuský sa rozhodol pre osobné riešenie a prijal ponuku kandidovať ako individuálna osoba na kandidátke SaS, čím mu automaticky zaniká členstvo v OKS. Šebej a Osuský opustili stranu, s ktorou prežili najhoršie chvíle a dostali sa s ňou do parlamentu,“ vyhlásil Zajac.
Prirodzený konzervativizmus
Podľa Zajaca Obyčajných ľudí Igora Matoviča a OKS spája prirodzený konzervativizmus. „Spája nás to, že vylučujeme akúkoľvek povolebnú spoluprácu so Smerom-SD. Sme politické strany s čistým štítom, sme dôveryhodnými pokračovateľmi protikorupčnej agendy, ktorú kartel veľkých strán chcel odstrániť odstránením Ivety Radičovej. Spája nás dôsledný boj proti korupcii i porciovaniu si všetkých flekov v štátnej správe a podnikoch,“ vyhlásil Zajac.Pre OKS je podľa predsedu strany podstatná otázka reformy vzdelávania, ktorú ministerstvo školstva vo vláde Radičovej vôbec nereštartovalo.
Prioritou je tiež otázka verejných úspor a podpory domáceho malého a stredného podnikania, ktorú považuje OKS v kríze za kľúčovú.
“Spája nás aj eurorealistický pohľad, ktorý nevyplýva z nacionalizmu, ale z obavy o ďalší vývoj v únii a eurozóne,“ dodal.
Predčasné parlamentné voľby budú 10. marca 2012. NR SR v októbri na základe politických dohôd rozhodla o skrátení volebného obdobia. Strany, ktoré chcú kandidovať, musia predložiť kandidačnú listinu do 11. decembra.