Strana Hlas-SD sa už oficiálne ustanovujúcim snemom usadila na domácej politickej scéne a je preferenčne dominantnou politickou silou. Programový snem na jar definitívne potvrdí, že sa chce hodnotovo radiť k sociálnej demokracii.
V zahraničí si medzi príbuznými stranami Hlas ešte len začína hľadať svoj priestor. K tomu však bude mať čo povedať aj Smer-SD Roberta Fica. Bez jeho súhlasu sa medzi zahraničných socialistov Hlas ako člen len tak ľahko nedostane.
Smer si s eurosocialistami vždy neporozumel
Strana Smer nemala pritom medzi európskymi socialistami od počiatku na „ružiach ustlané“. Smer funguje na politickej scéne od roku 1999. Do Socialistickej internacionály a Strany európskych socialistov (PES) vstúpil až v roku 2005. Už v ďalšom roku predsedníctvo PES pozastavilo Smeru členstvo.
FICO: Európski socialisti podporili politiku Smeru
Dôvodom bol vstup Smeru do vládnej koalície s SNS. Európski socialisti sa pri svojom rozhodnutí odvolali na vlastnú deklaráciu, podľa ktorej sa majú členské strany vyhýbať spolupráci s nacionalistickými a xenofóbnymi politickými subjektami.
Plnoprávnym členom PES sa Smer znovu stal až koncom roka 2009. Do problémov sa opäť dostal v roku 2015, kedy mu chceli socialisti pozastaviť členstvo po výrokoch Roberta Fica na adresu migrantov a moslimov.
V každom prípade by bolo zaujímavé, ak by Smer podporil svojho konkurenta na medzinárodnej scéne. V Európskej ľudovej strane boli v minulosti naraz viaceré strany zo Slovenska. Išlo o KDH, SDKÚ, SMK i Most-Híd.
Beňová: Ak budú námietky, Hlas má problém
Poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová (Smer-SD) hovorí, že nevie, či bude mať jej materská strana nejaké námietky k členstvu Hlasu v radoch európskych socialistov.
„Ale v prípade, že ktokoľvek námietky má, je to veľmi problematické,“ povedala portálu Webnoviny.sk Beňová. Zatiaľ nepočula, že by sa Hlas prihlásil o členstvo a „pokiaľ viem, v Smere to nebola žiadna téma“.
Pellegrini už napísal kolegom socialistom
Predseda Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že informoval listom všetky európske sociálno-demokratické a socialistické strany, že na Slovensku vznikla nová strana a že je legitímne zvoleným predsedom.
„Chceme veľmi vážne pôsobiť na medzinárodnom poli. Budem veľa cestovať a s partnerskými premiérmi, s ktorými mi zostali veľmi dobré vzťahy, budeme úzko spolupracovať,“ povedal Webnovinám Pellegrini.
Zatiaľ je teda otvorené, ako sa k členstvu v medzinárodných straníckych štruktúrach postaví Smer, ktorý je na Slovensku konkurentom Hlasu. Pellegrini povedal, že Smer sa môže pokúsiť blokovať Hlas, ale európski socialisti majú podľa neho nejakú skúsenosť so Smerom, či bol alebo nebol aktívny na medzinárodnom poli.
Pellegriniho Hlas-SD je najsilnejšou stranou. Môžu jej poškodiť prípadné kauzy jej členov?
„Budú si môcť vybrať, či budú rešpektovať veto strany alebo nováčika, ktorý by mohol priniesť trochu sviežeho vetra. Kolegovia od európskych socialistov ma poznajú ako premiéra a či vidia v nás nejaký potenciál, necháme na nich,“ dodal Pellegrini.
Kto chce vládnuť hľadá kontakty aj v zahraničí
Politológ Juraj Marušiak hovorí, že potrebný súhlas Smeru o vstupe Hlasu k socialistom môže vyvolať pnutie medzi obidvomi stranami. „Pre PES je z pragmatických dôvodov relevantný Smer,“ poznamenal politológ.
Zdôvodnil to tým, že v Európskom parlamente má Smer troch europoslancov a ich hlasy by mohli v budúcnosti chýbať eurosocialistom pri hlasovaní.
Na samotných voličov Hlasu nemusí mať významný dosah etablovanosť v zahraničných straníckych štruktúrach. Na domácej scéne ide skôr o symbolický význam.
Remišová kritizuje Pellegriniho trestné oznámenie, starý aj nový Smer zneužíva políciu na politiku
„Väčšiu úlohu to zohrávalo bezprostredne po roku 1989. Išlo o signál, že strana smeruje na Západ, má medzinárodné zázemie, zahraničných partnerov, je predvídateľná s jasne definovaným programom a hodnotovou orientáciou,“ vysvetlil politológ.
Je zvykom, že pred summitmi Európskej rady v Bruseli sa stretávajú premiéri jednotlivých krajín podľa straníckej príslušnosti, kde vopred diskutujú o európskej agende.
„Sú to menej formálne vzťahy, ktoré sú však veľmi dôležité a vytvárajú sa tak rôzne spojenectvá. Zodpovední politici sa snažia, aby nezostali mimo takýchto zoskupení,“ dodal Marušiak s tým, že každá strana s ambíciou vládnuť si má budovať kontakty vo vnútri EÚ.