BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Poslanci opätovne schválili novelu zákona o sociálnych službách. Vyhoveli pritom pripomienkam prezidenta, ktorý žiadal z novely zákona vypustiť retroaktívne ustanovenia.
Po akceptovaní výhrady hlavy štátu sa tak u ľudí, ktorým sa začala sociálna služba poskytovať najneskôr do 29. februára 2012, pri platení úhrady za sociálnu službu nebude prihliadať na nehnuteľnosť, ktorú osoba užívala na trvalé bývanie pred začatím poskytovania sociálnej služby.
Za prijatie novely zákona hlasovalo 78 poslancov, 25 poslancov boli proti a 37 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania.
Novelou zákona o sociálnych službách sa stanovuje minimálna výška úhrady od klienta za sociálne služby dlhodobej starostlivosti, a to v sume najmenej 50 % ekonomicky oprávnených nákladov na sociálnu službu určených obcami a vyššími územnými celkami.
Obrazom: Pred budovou parlamentu protestujú prijímatelia sociálnych služieb
Viac peňazí pre samosprávy
Táto zmena by sa mala podľa ministerstva práce v praxi premietnuť zvýšením príjmov samospráv. Podľa novely sa bude všetkým obecným zariadeniam a neverejným poskytovateľom vybraných druhov sociálnych služieb poskytovať rovnaká výška finančného príspevku na zabezpečenie prevádzky podľa jednotlivých druhov služieb zo zdrojov štátneho rozpočtu.Zavedenie spoluúčasti klienta zariadenia sociálnych služieb na financovaní nákladov vo výške 50 % podľa ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála nepoškodí penzistov s nízkym dôchodkom.
Ako ďalej povedal na pondelkovej tlačovej besede, naďalej totiž bude platiť pravidlo ochrany príjmu, podľa ktorého musí klientovi zostať príjem 38 eur.
Ako príklad uviedol dôchodcu s penziou 250 eur, ktorý aj po zvýšení spoluúčasti na financovaní nákladov bude naďalej platiť zariadeniu 212 eur. „Nedotkne sa to teda tých dôchodcov, ktorí majú nízke dôchodky, ale len tých dôchodcov, ktorí majú dôchodky vyššie,“ povedal Mihál.
Tomanová: Zákon poškodzuje najslabších
Za ďalší paškvil od ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála označila novelu zákona o sociálnych službách poslankyňa Viera Tomanová (Smer-SD). Penzisti s najnižšími dôchodkami umiestnení v zariadeniach sociálnych služieb by si podľa Tomanovej zaslúžili, aby im po zaplatení úhrady zariadeniu zostalo viac ako 37,9 eura. „Zákon poškodzuje tých najslabších,“ povedala.