BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Parlament nevyzval prezidenta Ivana Gašparoviča, aby do funkcie urýchlene vymenoval zvoleného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.
Národná rada SR neschválila takéto uznesenie od podpredsedu parlamentu Milana Horta (SDKÚ-DS), hlasovalo zaň len 68 zo 139 prítomných poslancov. Hort výzvu zdôvodňoval tým, že Čentéš bol riadne zvolený a prezident by mal zabezpečiť riadny chod Generálnej prokuratúry SR.
Za návrh uznesenia hlasovalo len päť členov KDH, zvyšné kluby vládnej koalície návrh podporili. Členovia klubov Smeru-SD a SNS boli proti alebo sa zdržali.
Prezidenta SR Ivana Gašparoviča by podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára nepresvedčilo aby zmenil stanovisko o vymenovaní nového generálneho prokurátora, aj keby parlament prijal uznesenie.
Dzurindovci žiadajú o pomoc ľudí
SDKÚ-DS spúšťa v pondelok petičnú akciu zameranú na to, aby prezident vymenoval Čentéša do funkcie generálneho prokurátora. Informoval o tom dnes na tlačovej besede predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.Uviedol, že keďže dnešné hlasovanie v parlamente o návrhu uznesenia od Milana Horta (SDKÚ-DS), aby prezident pristúpil urýchlene k vymenovaniu Čentéša, poslanci nepodporili, SDKÚ-DS sa rozhodla, že sa obrátia na občanov, aby tí prejavili svoj názor a svoju vôľu.
Podľa Dzurindu hlasovanie o Hortovom návrhu stranu znepokojilo.
Ako povedal, „Slovensko bude kráčať po ceste posilňovania právnosti iba vtedy, keď bude funkcia generálneho prokurátora obsadená, a to v súlade s ústavou a zákonmi“. Dzurinda je presvedčený, že toto neúspešné hlasovanie má zásadný význam, aj pre vyšetrenie takých káuz, ako je aj Gorila. „Takéto kauzy môžu byť vyšetrené len vtedy, ak budú plne obsadené všetky ústavné funkcie tohto štátu, čo je aj funkcia generálneho prokurátora, ktorá je v právnom štáte nesmierne podstatná“, dodal.
Ako uviedol Bugár na tlačovej besede, prezidenta nemôže presvedčiť ani petícia, ktorú chce organizovať SDKÚ-DS. Podľa neho ak tlak nebude väčší z ulice, prezident nebude rozmýšľať, aby zmenil stanovisko.
KDH odpovedala razantne
„KDH bolo, je a bude vždy na čele zápasu s korupciou a klientelizmom, ale nebudeme v tejto politike robiť gestá, ale budeme robiť aj konkrétne rozhodnutia,“ povedal dnes na brífingu predseda parlamentu Pavol Hrušovský. Zároveň dvakrát pripomenul, že nerozumie výčitkám strany, ktorej člen za generálneho prokurátora navrhol Dobroslava Trnku.Hrušovský sa nazdáva, že práve predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda nesie čiastočnú zodpovednosť za to, že Slovensko dodnes nemá vymenovaného generálneho prokurátora.
Poslanec Radoslav Procházka, ktorý v mene KDH vedie ústavnoprávny výbor, vyhlásil, že SDKÚ-DS v minulosti odmietla ponuku od troch ďalších koaličných klubov, aby bol Ján Hrivnák spoločným kandidátom na generálneho prokurátora.
„V ten deň SDKÚ-DS povedalo nie, ‘my chceme dvoch kandidátov, my chceme aj doktora Trnku‘,“ poznamenal.
Náznak od Dzurindu, že KDH spolupracuje so Smerom-SD označil Hrušovský za nehoráznosť. „Odmietam takýto názor, čudujem sa predsedovi SDKÚ-DS, že v tak vážnej veci zneužíva populisticky problém menovania generálneho prokurátora v prospech svojej politickej strany“.
Prezident: Snaha SDKÚ-DS je zúfalá
Podľa prezidenta je to zúfalá snaha SDKÚ-DS pred voľbami odviesť pozornosť od kauzy Gorila, s ktorou je spájaná práve tá časť politického spektra, ktorá najviac volá po vymenovaní Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.Prezident práve preto, aby „zabezpečil riadny chod ústavných orgánov“, pána Čentéša za generálneho prokurátora nevymenoval, a so svojím rozhodnutím čaká na verdikty ústavného súdu, uviedol pre SITA prezidentov hovorca Marek Trubač.
Pripomenul, že voľbu Jozefa Čentéša v parlamente sprevádzalo množstvo pochybností, ako napríklad jeho lavírovanie s vlastnou kandidatúrou, ktorú raz stiahol, inokedy opäť podal, zmena spôsobu voľby z tajnej na verejnú, neakceptovanie predbežného opatrenia Ústavného súdu SR a rýchle vyhlásenie tajnej voľby predsedom parlamentu Richardom Sulíkom, manipulácia voľby označovaním hlasovacích lístkov poslancami, skartovanie hlasovacích lístkov bezprostredne po voľbe, skartovanie výpovede poslanca Igora Matoviča o korupcii prokurátorom Čentéšom.
Generálny prokurátor by podľa prezidenta nemal byť výsledkom dohody jedného politického spektra parlamentu. A pán Čentéš nepopierateľne je politickým kandidátom bývalej koalície. Prezident Ivan Gašparovič je presvedčený, že je treba zmeniť zákon o voľbe generálneho prokurátora, a to tak, aby ho nemohli voliť zástupcovia politických strán, dodal Trubač.