Odporúčame:
V cieli Bostonského maratónu vybuchli bomby, hlásia obete
Na tragickom maratóne bola aj Chárova manželka s dcérou
Na maratóne hrôzy v Bostone boli aj Slováci
Videá pred a po výbuchu: Maratónec si chcel natočiť cieľ, zachytil explóziu
Polícia vypočula prvého podozrivého z útokov na maratóne
Hlava katolíckej cirkvi zároveň Bostončanov vyzvala, aby „proti tomuto zlu bojovali dobrom„.
„Svätý otec sa modlí, aby sa všetci obyvatelia Bostonu zjednotili a nedali sa poraziť diablom, ale bojovali proti zlu dobrom,“ uviedol Vatikán vo svojom tlačovom komuniké.
Výbuch dvoch bômb nastražených tesne pred cieľom maratónu v Bostone zabil najmenej troch ľudí, zranených je však najmenej 140 ďalších, pričom niekoľkí sú stále v ohrození života. Boston je domovom veľkej katolíckej komunity, ktorej príslušníci sú zväčša potomkami talianskych a poľských imigrantov, ktorí tam prišli v 19. a 20. storočí. Miestna arcidiecéza eviduje približne 1,8 milióna pokrstených katolíkov, čo ju radí na štvrté miesto v rámci celých Spojených štátov.
Ruský prezident Vladimir Putin ponúkol Američanom pomoc svojej krajiny pri vyšetrovaní pondelňajších bombových útokov v Bostone. Urobil tak v rámci sústrastného vyhlásenia zverejneného v utorok na internetovej stránke Kremľa. Putin v ňom vyjadruje potrebu zjednotenia medzinárodného spoločenstva v boji proti terorizmu a dodáva, že Rusko „bude pripravené poskytnúť pomoc“ americkým orgánom vyšetrujúcim útoky. Ústretové gesto nasledovalo iba deň po tom, ako poradca prezidenta USA Baracka Obamu pre národnú bezpečnosť Tom Donilon odovzdal Putinovi list od jeho amerického náprotivka v snahe zlepšiť upadajúce vzťahy medzi veľmocami.
Na útoky proti účastníkom Bostonského maratónu v utorok reagoval aj ruský minister športu Vitalij Mutko, ktorý ich označil za varovanie pre Rusko pripravujúce sa na zimné olympijské hry v roku 2014 ako aj na ďalšie masové športové podujatia. Podľa jeho slov, ktoré citovala tlačová agentúra RIA Novosti, majú Rusi „veľké starosti“ o bezpečnosť návštevníkov a budú jej venovať „osobitnú pozornosť“.
Dejiskom olympijských hier bude čiernomorské stredisko Soči nachádzajúce sa v blízkosti nepokojného severokaukazského regiónu, kde Rusko po rozpade Sovietskeho zväzu viedlo dve vojny, a kde naďalej pretrváva extrémistické násilie.
Obrazom: Tragédia na maratóne v Bostone