Pandémia silu slovenského pasu mierne oslabila, ale stále patrí medzi svetovú špičku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cestovný pas, Slovensko
V stredu 9. júna napríklad padol rekord v počte vydaných expresných pasov za jeden deň. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Po mesiacoch karantén a obmedzení väčšina ľudí očakáva rok 2021 s nádejou na zlepšenie, a to aj v oblasti cestovania. Slovenský pas sa už dlhé roky umiestňuje v rebríčku Henley Passport Index (HPI) na popredných miestach. Ten už od roku 2006 posudzuje silu pasu na základe počtu krajín, do ktorých sa jeho držiteľ môže dostať bez víz.

Pas slobody

Slovensko sa tak v hodnotení počas rokov posunulo z 22. na 11. miesto, o ktoré sa v roku 2020 delí s Poľskom a Litvou. To znamená, že so slovenským pasom sa dá aktuálne bez víz vycestovať do 181 krajín.

HPI každoročne porovnáva silu pasov 199 krajín sveta. Prvé priečky obsadzuje Japonsko (191 krajín) a Singapur (190 krajín). Najhoršie sú na tom s cestovaním obyvatelia Afganistanu, ktorí bez víz môžu navštíviť len 26 krajín.

Práca diplomatov

Ministerstvo zahraničných vecí SR vidí za silou slovenského pasu aktívnu zahraničnú politiku a ekonomickú diplomaciu v bilaterálnom kontexte. Podľa riaditeľa tlačového odboru rezortu Juraja Tomagu nezanedbáva ani význam spoločnej vízovej politiky Európskej únie (EÚ).

Faktom je, že v rebríčku HPI slovenský pas v porovnaní so začiatkom roka klesol o jednu priečku. „Koronakríza má okrem iného vplyv aj na bilaterálne stykové aktivity predstaviteľov SR s tretími krajinami,“ zdôvodnil Tomaga pokles v rebríčku z 10. na 11. miesto.

Za zmenou hodnotenia môžu stáť aj nové dohody medzi tretími krajinami navzájom. Ministerstvo však naďalej pracuje na zrušení existujúcich vízových povinností, napr. s Juhoafrickou republikou.

„Pozornosť je prioritne sústredená na riešenie pandemickej situácie,“ dodáva Tomaga s tým, že prvoradé je teraz pre ministerstvo obmedzenie mobility cudzincov.

Spoločne to ide jednoduchšie

Europoslanec Vladimír Bilčík (EPP/SPOLU) vidí dôvod silného postavenia Slovenska v rámci vízovej politiky v jeho členstve v  a v Schengenskom priestore. „Práve to vysiela silu k okolitému svetu,“ povedal Webnovinám.

Ako príklad dáva vízovú politiku voči USA, ktorú Slovensko dosiahlo v rámci spolupráce s ostatnými štátmi strednej a východnej Európy. Poľsku, ktoré v tomto prípade postupovalo samostatne, sa to nepodarilo.

Čo bude po pandémii

Pandemické opatrenia sa ešte neskončili, a preto sú v súčasnosti výhody nášho pasu skôr virtuálne než reálne. Súčasná situácia sa však skôr či neskôr skončí, a preto je potrebné podľa Bilčíka, aby spoločnou prioritou krajín Únie bolo udržať spoločný Schengenský priestor.

„Dôležité je, aby sme si tento stav udržali aj po tom, čo pandémia skončí,“ tvrdí. Slovensko tak bude mať aj do budúcna možnosť silnejšieho spoločného postupu vo vízovej politike.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj TomagaVladimír Bilčík
Firmy a inštitúcie EPP Európska ľudová stranaEU Európska úniaHPI Henley Passport IndexMinisterstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR)SPOLU – občianska demokraciaWebnoviny.sk