Oživeniu domáceho turizmu môžu pomôcť miliónové dotácie. Ako využívajú regióny podporu od štátu?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
letisko, turizmus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

S postupným uvoľňovaním protipandemických opatrení a podmienok na cestovanie si ľudia už robia plány na aktívne využitie začínajúcej sa letnej turistickej sezóny.

To, či zostanú doma na Slovensku, alebo sa vyberú do zahraničia, napríklad, k moru či za spoznávaním nových miest, môže ovplyvniť ponuka a úroveň tuzemských služieb zameraných na voľný čas.

Sektor cestovného ruchu je následkami koronakrízy ešte zdecimovaný. Prevádzkovatelia služieb v tomto odvetví, ktorí napriek problémom pokračujú, očakávajú oživenie práve počas letných mesiacov a spoliehajú sa najmä na domácich návštevníkov. Aj keď ani zahraničnými by iste nepohrdli.

Ak ich zaujmú kvalitou a primeranými cenami a tiež prístupom, môže byť dovolenka na Slovensku dobrý nápad. V opačnom prípade sklamanie či rozčarovanie.

Vyššia podpora, plne nevyužitá

Ministerstvo dopravy a výstavby, ktoré má v pôsobnosti aj cestovný ruch, podporuje každoročne regióny Slovenska so zámerom rozvoja domáceho turizmu. Podľa možností štátneho rozpočtu. Na tento rok schválilo viac ako osem miliónov eur pre 37 oblastných a sedem krajských organizácií cestovného ruchu. Oproti minulému roku je to nárast o vyše 600-tisíc eur.

Schválenie dotácií však nie je ešte záruka, že organizácie v regiónoch peniaze aj plne a efektívne využijú. Minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina) upozornil na problém s čerpaním peňazí na rôzne aktivity na prilákanie návštevníkov, a to pri rastúcej podpore a záujmu o turizmus.

„Pri hodnotení projektov bol prvýkrát zavedený nový transparentný systém, kedy jednotlivé projekty posudzovali externí hodnotitelia. Napriek stúpajúcemu trendu čerpania dotácií stále zostáva v našich regiónoch takmer 50 percent dotácií nevyužitých,“ uviedol na sociálnej sieti Doležal.

Financie totiž ostávajú na účtoch obcí a miest, ktoré neinvestujú do cestovného ruchu. Minister poukázal na stále rozdielny prístup k dotáciám zo strany zriaďovateľov regionálnych organizácií cestovného ruchu, ktorí by mohli investovať viac peňazí do voľnočasových produktov.

Príroda, cestovný ruch
Foto: Ilustračné foto: Rastislav Ovšonka

Nárok závisí od príspevkov

Organizácie cestovného ruchu mohli o dotáciu na tento rok žiadať do 15. marca.

Nárok na dotáciu závisí primárne od členských príspevkov, ktoré sú priamo úmerné výkonu destinácie. „A to najmä od kooperácie subjektov pôsobiacich v oblasti cestovného ruchu, štátnej, verejnej a súkromnej sféry, produktov cestovného ruchu a marketingu danej destinácie,“ uviedol pre Webnoviny.sk hovorca ministerstva dopravy Ivan Rudolf.

Na to je podľa neho naviazaný aj výber a legalizovanie prenocovaní, ktoré sa prejavuje na výbere miestnej dane.

Dotačný systém z ministerstva dopravy tvorí podstatnú časť príjmov organizácií cestovného ruchu. „Tieto prostriedky nie sú určené na financovanie podnikov cestovného ruchu, ktoré poskytujú komerčné služby klientom,“ uviedol pre Webnoviny.sk riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky František Palko.

Sú určené na rôzne aktivity na rozvoj cestovného ruchu nielen na krátky čas, ale na princípe dlhodobej udržateľnosti. „Je preto dobre, že neboli tieto dotácie krátené, ale že zaznamenali významný medziročný nárast,“ podotkol ekonóm.

Rezervy ešte v efektívnosti

Palko si myslí, že systém dotácií na podporu cestovného ruchu v princípe funguje dobre, avšak vidí rezervy ešte v efektívnosti. „Viac by sa mohli prideľovať nie plošným princípom, ale zaviesť významnejšie motivačný systém z hľadiska ich prínosu pre rozvoj cestovného ruchu. Teda ísť tvrdšie po efektívnosti navrhovaných projektov,“ hovorí odborník.

Pokiaľ ide o perspektívu zotavenia cestovného ruchu, tvrdo postihnutého vplymi koronakrízy, očakáva postupné zlepšenie situácie v druhej polovici roka. Spája to aj s predpokladaným pokrokom vo vakcinácii.

Aktivity v Prešovskom kraji

Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska, ktorá pôsobí v Prešovskom kraji, má v tomto roku nárok na dotáciu z rezortu dopravy 232-tisíc eur.

Jej hovorca František Baláž pre Webnoviny.sk uviedol, že peniaze podobne ako vlani využijú na marketingové kampane, nové produkty cestovného ruchu, tlač propagačných materiálov, či revitalizáciu turistického značenia a infraštruktúry. „V prípade konania veľtrhov cestovného ruchu budú tieto financie využité aj na tento účel,“ priblížil.

Liptov, liptovska mara
Objavte jesenné krásy Liptovskej Mary na bicykli. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Aj v tomto roku podporujú aktivity zamerané na individuálnu turistiku. Investovať chcú aj do obnovy turistického a cyklistického značenia v Prešovskom kraji, revitalizácie lavičiek, ohnísk, oddychových miest a chodníkov.

„Radi by sme umiestnili vyhliadkové ďalekohľady na konkrétne lokality. Medzi naše plánované aktivity patrí aj výroba, osadenie a inštalácia dopravného turistického značenia,“ dodal Baláž.

Plány na Liptove

Oblastná organizácia cestovného ruchu Region Liptov získala vlani dotáciu 1 milión eur a s takou sumou počítala aj v tomto roku. Opäť sa chcú venovať cykloturistike, pobytom v prírode a individuálnej turistike.

Manažérka komunikácie organizácie Katarína Šarafínová informovala, že budú aktívne propagovať región, aby si domáci a prípadne aj zahraniční návštevníci vybrali práve Liptov. „Zároveň verím, že zima 2021/2022 už bude v normálnom režime, tak budeme musieť veľmi aktívne zapracovať aj na jej rozbehu v decembri,“ poznamenala pre Webnoviny.sk.

Pandémia mala veľmi nepriaznivý vplyv na turizmus aj na Liptove. Výsledkom bolo prepúšťanie, úpadok sektora, uzatváranie prevádzok. „Vlani sme zažili najťažší rok, nakoľko sme každú našu aktivitu v priemere trikrát museli meniť, prerábali sme aj komplet projekt na získanie dotácie,“ dodala Šarafínová.

Podmienky dotácií

Rezort dopravy môže poskytnúť dotáciu oblastnej a krajskej organizácii cestovného ruchu na daný rok v rovnakej výške ako je súhrn ich členských príspevkov rok predtým. Maximálna výška dotácie oblastnej organizácii je 90 percent objemu vybratej dane za ubytovanie u všetkých jej členských obcí v predchádzajúcom roku.

V prípade krajskej organizácie je výška dotácie ohraničená 10 percentami z vybratej dane za ubytovanie všetkých členských obcí oblastných organizácií. Ak územná pôsobnosť oblastnej organizácie zasahuje do pôsobnosti krajskej organizácie a oblastná organizácia nie je jej členom, dotácia je znížená o 10 percent. (mbo)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DoležalFrantišek BalážFrantišek PalkoIvan RudolfKatarína Šarafínová
Firmy a inštitúcie Inštitút hospodárskej politikyKrajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod SlovenskaMinisterstvo dopravy a výstavbyOblastná organizácia cestovného ruchu Region LiptovSme rodina