PARÍŽ 7. januára (WEBNOVINY) – Traja muži napadli v stredu redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo v centre Paríža, pričom zabili najmenej 12 ľudí a dvadsať ďalších zranili, viacerých kriticky. Medzi mŕtvymi sú podľa francúzskych médií aj dvaja príslušníci polície ako aj šéfredaktor Stephane Charbonnier.
Militanti kričali Alah je veľký
Traja maskovaní muži ozbrojení automatickými zbraňami typu Kalašnikov vtrhli do redakcie krátko pred obedom a začali strieľať. Na ulici došlo následne k prestrelke s políciou predtým, než ušli na aute. Podľa svedkov ozbrojenci kričali, že pomstili proroka Mohameda i tradičné „Alah je veľký“.
Polícia spustila v Paríži veľkú pátraciu akciu po páchateľoch. Portál Metro News už v stredu večer uviedol, že polícia pozná ich totožnosť. Podľa neoficiálnych informácií vyhlásila pátranie po bratoch, 34-ročnom Saidovi Kouachim a 32-ročnom Chérifovi Kouachim i 18-ročnom Hamidovi Mouradovi pre podozrenie z vrážd. Dvaja bratia sa narodili v Paríži, o Mouradovi tento údaj známy nie je. Podľa posledných informácii sa najmladší z páchateľov vzdal polícii.
Podľa slov francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda niet pochýb o tom, že ide o mimoriadne barbarský teroristický útok. „Sme ohrozovaní, pretože sme slobodná krajina,“ povedal Hollande na mieste útoku, pričom apeloval na národnú jednotu. Zároveň prisľúbil, že páchateľov chytia a potrestajú.
Francúzi sledovali bratov podozrivých z útoku už dlhšie
Polícia je na stope mužov, ktorí vraždili v Charlie Hebdo
V Paríži sa opäť strieľalo, pri mešite vybuchla nálož
Ozbrojenci zabili v redakcii francúzskeho časopisu 12 ľudí
Obrazom: Svet si uctieva obete masakry v Paríži
Dánske noviny zvyšujú bezpečnosť pre karikatúry Mohameda
Charlie Hebdo v minulosti zverejnil viacero vtipov a karikatúr moslimských vodcov vrátane proroka Mohameda. Nedávno sa na konte magazínu na sieti Twitter objavila karikatúra lídra obávanej organizácie Islamský štát Abú Bakra al-Bagdádího, píše portál britskej vysielacej stanice BBC.
The cartoonists who were killed in the attack on #CharlieHebdo https://t.co/jdO7PafN1m pic.twitter.com/kcBxITrzoK— The Telegraph (@Telegraph) 7. Leden 2015
Útok odsúdili lídri EÚ aj Arabi
Útok odsúdil aj britský premiér David Cameron: „Vraždy v Paríži sú odporné. Stojíme pri francúzskom ľude v boji proti teroru a ochrane slobody tlače,“ uviedol v oficiálnom stanovisku prostredníctvom svojho konta na sociálnej sieti Twitter.
PM: We stand united with the French people in our opposition to all forms of terrorism & stand squarely for free speech and democracy #PMQs— UK Prime Minister (@Number10gov) 7. Leden 2015
Podobne sa vyjadrila aj kancelárka Merkelová. „Tento hanebný čin nie je len útokom na životy francúzskych občanov a ich bezpečnosť,“ uviedla v oficiálnom stanovisku. „Takisto je to útok na slobodu vyjadrovania a tlače, kľúčové zložky našej slobodnej demokratickej kultúry,“ dodala šéfka nemeckej vlády.
Americký prezident Barack Obama čin zatiaľ neznámych ozbrojencov označil za „teroristický útok na najodvekejšieho spojenca USA“. Francúzku zároveň ponúkol pomoc pri dolapení páchateľov. „Sme v kontakte s francúzskymi predstaviteľmi a svojej administratíve som nariadil, aby poskytla potrebnú pomoc pri postavení týchto teroristov pred spravodlivosť,“ uviedol Obama v oficiálnom stanovisku. „Francúzsko je najodvekejším spojencom Ameriky a stálo bok po boku so Spojenými štátmi v boji proti terorizmu, ktorý ohrozuje našu spoločnú bezpečnosť,“ dodal šéf Bieleho domu.
Me gustaría ver las caricaturas de #CharlieHebdo en las portadas d la prensa mundial.La mejor respuesta a esta locura pic.twitter.com/dN98EERnd1— Almudena Ariza (@almuariza) 7. Leden 2015
Na masaker reagovala aj Liga arabských štátov (LAŠ), ktorej členmi sú prevažne arabské krajiny ako napríklad Egypt, Irak, Jordánsko, Libanon, Sýria alebo Saudská Arábia. LAŠ tak urobila prostredníctvom oficiálneho vyhlásenia, ku ktorému sa pridala aj Univerzita al-Azhar, najprestížnejšie sunnitské vzdelávacie centrum so sídlom v Egypte.
„Šéf Arabskej ligy Nabíl al-Arabí dôrazne odsudzuje teroristický útok na noviny Charlie Hebdo v Paríži,“ uviedla LAŠ. Al-Azhar zase incident označila za „kriminálny útok“ a dodala, že „islam odsudzuje násilie,“ cituje obe stanoviská egyptská štátna tlačová agentúra MENA.
Lajčák a Kiska poslali sústrastný telegram
Útok odsúdil aj predseda vlády Robert Fico. Premiérove myšlienky v tejto chvíli patria francúzskemu ľudu. „Chcem vyjadriť presvedčenie, že páchatelia budú zadržaní a potrestaní. Aj táto udalosť ukazuje, v akom rozkolísanom svete žijeme. O to viac je v súčasnosti naliehavá požiadavka, aby krajiny vedené stabilnými demokratickými vládami dokázali adekvátne a efektívne čeliť takýmto hrozbám,“ uviedol Fico.
Minister zahraničia Miroslav Lajčák poslal sústrastný telegram svojmu francúzskemu partnerovi. Okrem iného v ňom napísal. že „s veľkým šokom a smútkom ma zastihla správa o neľútostnom teroristickom atentáte. Dovoľte mi vyjadriť moju úprimnú sústrasť a zároveň vyjadriť solidaritu s vládou Francúzskej republiky v boji proti terorizmu, extrémizmu a všetkým ďalším prejavom neznášanlivosti.“ Rezort takisto vyjadril úprimnú sústrasť francúzskym občanom, no osobitne pozostalým obetí.
Sústrastný telegram francúzskemu prezidentovi poslal Andrej Kiska. „Vaša Excelencia, so zdesením som prijal správu o teroristickom útoku v redakcii Charlie Hebdo v Paríži. Som šokovaný chladnokrvnosťou tohto činu, ktorý spôsobil straty na ľudských životoch. V mene občanov Slovenskej republiky, ako aj vo svojom mene, vyjadrujem úprimnú sústrasť príbuzným obetí. Prijmite prosím, Vaša Excelencia, prejav mojej hlbokej úcty,“ napísal prezident Andrej Kiska v sústrastnom telegrame.
I am shocked by this attack on innocent people, sickening act of terror. My deepest condolences to the families of the victims #CharlieHebdo— Andrej Kiska (@Andrej_Kiska) 7. Leden 2015
K útoku v centre Paríža sa vyjadrili aj politické strany KDH a Sloboda a Solidarita (SaS). Aj podľa KDH je potrebné páchateľov dolapiť a postaviť pred súd. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca KDH Matej Kováč.
Predseda Ján Figeľ s ľútosťou prijal túto správu, pričom rázne odsudzuje páchateľov tohto hrozného činu. Podľa neho je každý útok proti ľudskému životu a dôstojnosti spáchaný v mene akýchkoľvek politických, náboženských či rasových dôvodov neospravedlniteľný. Figeľ zároveň vyjadril úprimnú sústrasť príbuzným obetí teroristického útoku.
Gunmen responsible for deadly attack on #CharlieHebdo are still on the loose, @fhollande says. https://t.co/sBOkqaRg1Y pic.twitter.com/km88JvZmCa— CNN (@CNN) 7. Leden 2015
Útok odsúdil i predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) a europoslanec Richard Sulík. Slobodu slova strana považuje za jeden z najdôležitejších výdobytkov západnej civilizácie a preto bude podobné útoky vždy odsudzovať, píše sa v stanovisku strany, ktoré zaslala jej hovorkyňa Katarína Svrčeková. „Teroristické útoky nemajú miesto v Európe 21. storočia. SaS dôrazne odmieta akýkoľvek náboženský fundamentalizmus, ktorého obeťami sú nevinní občania,“ uviedol Sulík.
French media calling #CharlieHebdo attack the worst attack in France in decades https://t.co/K7ZHV9C27F pic.twitter.com/jju1vgQiii— The Independent (@Independent) 7. Leden 2015
Drapeaux en berne sur les toits du Quai d’Orsay #CharlieHebdo pic.twitter.com/uIjvcQwuNZ— France Diplomatie (@francediplo) 7. Leden 2015