OSN čaká hlasovanie o regulácii obchodovania so zbraňami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zbrane
Foto: newsreporter.in

NEW YORK 2. apríla (WEBNOVINY) – Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) sa bude v utorok zaoberať návrhom prvej celosvetovej dohody o regulácii obchodovania s konvenčnými zbraňami, o ktorom členovia rozhodovali ešte minulý týždeň v rámci osobitnej konferencie.

Zamýšľané prijatie konsenzom však vtedy stroskotalo na nesúhlase krajín ako Irán, Severná Kórea či Sýria. Celý 193-členný orgán by mal v najbližších hodinách pristúpiť k hlasovaniu, pričom schválenie dokumentu je považované za isté, keďže postačuje podpora jednoduchej väčšiny.

Predkladateľom rezolúcie obsahujúcej znenie nového paktu je Keňa, ktorú podporilo 63 ďalších krajín vrátane Spojených štátov, Británie a Francúzska patriacich medzi popredných svetových vývozcov zbraní. Dokument však nezačne platiť, kým ho neratifikuje najmenej 50 krajín, čo by mohlo trvať aj niekoľko rokov.

Predmetom celosvetovej regulácie má byť obchodovanie s rôznymi druhmi konvenčných zbraní, ako sú bojové lietadlá, lode, tanky a obrnené vozidlá, ale aj delostrelecké systémy, rakety či malé ručné zbrane. Vývozcovia zarábajúci ročne desiatky miliárd eur by mali po novom zaručiť, že ich výrobky nebudú slúžiť pri páchaní genocídy, vojnových zločinov, terorizmu alebo organizovaného zločinu. Rovnako významný dokument v oblasti zbraní medzinárodné spoločenstvo prijalo naposledy v roku 1996, keď VZ OSN odhlasovalo Zmluvu o všeobecnom zákaze jadrových skúšok.

Spojené štáty ako najväčší vývozca zbraní na svete deklarujú, že nový pakt sú pripravené podpísať, ratifikácia v Kongrese je však zatiaľ neistá. Konkurenčné Rusko poukazuje na viaceré nedostatky dokumentu, ktorý sa podľa neho nebude vzťahovať na dodávky zbraní určitým skupinám. Kritický postoj vyjadruje taktiež India, ktorá je naopak významným dovozcom zbraní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov