Maďarský premiér Viktor Orbán prirovnal členstvo jeho krajiny v Európskej únii (EÚ) k viac ako štyrom desaťročiam sovietskej nadvlády.
Urobil tak pri príležitosti výročia začiatku Maďarského ľudového povstania z roku 1956 proti komunistickému režimu, ktoré Sovieti tvrdo potlačili a skončilo sa s 3 000 mŕtvymi civilistami.
Brusel nie je Moskva
Predseda maďarskej vlády počas prejavu vo Vespréme obvinil Úniu z toho, že chce obrať Maďarsko o jeho identitu vnucovaním liberálnej demokracie, ktorú Budapešť odmieta.
Brusel používa proti Maďarsku metódy, ktoré pripomínajú časy sovietskej nadvlády zo strany Moskvy, povedal.
Orbán s Putinom v Pekingu hovoril o mieri na Ukrajine, ozvali sa aj kritické ohlasy na ich stretnutie
„Dnes sa objavujú veci, ktoré nám pripomínajú sovietske časy. Áno, stáva sa, že história sa opakuje,” povedal Orbán na podujatí, na ktorom okrem maďarských štátnych médií nemohli byť žiadne ďalšie médiá.
„Našťastie to, čo bolo kedysi tragédiou, je dnes prinajlepšom komédia. Našťastie Brusel nie je Moskva. Moskva bola tragédia. Brusel je len zlá súčasná paródia,“ povedal.
Únia sa dá opraviť
Orbán, ktorý je zástanca populistickej vlády, ktorú nazýva „neliberálna demokracia“, sviatok 23. októbra už dlho využíva na zhromažďovanie svojich priaznivcov.
V posledných rokoch pri tejto príležitosti porovnáva pokusy EÚ priviesť Maďarsko k súladu s jej pravidlami o korupcii a demokracii so sovietskou represiou vo 20. storočí.
Informátorom maďarskej tajnej služby bol manžel Ficovej šéfky protokolu, vedome mohol pomáhať špionáži
„Museli sme tancovať na melódiu, ktorú pískala Moskva. Brusel tiež píska, ale tancujeme, ako chceme, a ak nechceme, tak netancujeme,“ vyhlásil maďarský premiér.
Orbán v pondelok povedal, že hoci bol Sovietsky zväz „beznádejný“, verí, že riadenie v EÚ by sa mohlo reformovať prostredníctvom volieb do Európskeho parlamentu v júni 2024.
„Moskva bola nenapraviteľná, ale Brusel a Európska únia sa stále dajú opraviť,“ skonštatoval.
Putinov spojenec
Tohtoročný sviatok, ktorý sa v maďarskej historickej pamäti vynára ako boj za slobodu proti ruskej represii, prichádza v čase, keď zúri vojna na susednej Ukrajine, kde Moskva obsadila veľké časti krajiny a nezákonne anektovala štyri regióny.
Orbán je všeobecne považovaný za jedného z jediných spojencov ruského prezidenta Vladimira Putina v EÚ a energicky lobuje proti sankciám uvaleným na Moskvu, hoci dosiaľ ich napokon schválil.
Minulý týždeň sa s Putinom stretol na medzinárodnom fóre v Pekingu, čo vyvolalo kritiku, a podľa ruskej štátnej televízie sa údajne vyjadril, že „Maďarsko nikdy nechcelo konfrontovať Rusko. Maďarsko vždy túžilo po rozširovaní kontaktov“.