Opoziční ´mušketieri´sa spojili, chcú si vypočuť prezidenta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Opozicia
Predsedovia strán Ľudovej platformy Béla Bugár (druhý zľava), Ján Figeľ (v strede) a Pavol Frešo (druhý sprava), podpredseda KDH Pavol Abrhan (tretí zľava) a poslanec NR SR za KDH Pavol Hrušovský (štvrtý sprava. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Štyri opozičné strany KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS a SaS podajú v stredu návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chcú, aby prezident SR Ivan Gašparovič vysvetlil svoje rozhodnutie nevymenovať na post generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.

Ako povedal pre agentúru SITA podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec, v súčasnosti je pod návrhom podpísaných 24 poslancov zo všetkých opozičných strán. Na zvolanie schôdze je potrebných 30 podpisov. Tie by podľa Štefanca mala mať opozícia zozbierané v stredu. Mimoriadna schôdza sa musí konať do siedmich dní od podania návrhu.

Ako povedal v pondelok po rokovaní týchto opozičných strán na tlačovej besede predseda KDH Ján Figeľ, opozícia tiež vyzýva ústavný súd, aby prednostne riešil ústavnú sťažnosť Jozefa Čentéša na jeho nevymenovanie.

Paralelne chceme zbierať podpisy na podanie obžaloby proti prezidentovi za úmyselné porušenie ústavy. Zároveň vyzývame vládnucu väčšinu, aby sa zdržala konania, ktoré by viedlo k novej voľbe generálneho prokurátora,“ povedal Figeľ.

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka prezident je hanbou našej krajiny. Za výdatnej pomoci Smeru vracia Slovensko do 90-tych rokov. Podľa neho ide o návrat arogancie moci. „Opozícia musí konať a využiť všetky možnosti, ktoré má, aby zamedzila takémuto konaniu,“ povedal, pričom ocenil, že sa opozičné strany dohodli na návrhu podať obžalobu na prezidenta.

Republika sa vracia do čias mečiarizmu, strachuje sa Frešo

Opozicia
Foto: SITA/Gabriel Kuchta

Predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára prekvapuje postoj šéfa parlamentu Pavla Pašku, ktorý neobhajuje NR SR. „Voľba Čentéša anulovaná nebola. Ústavný súd nepovedal, že tá voľba nebola správna. Preto je na mieste zvolanie mimoriadnej schôdze,“ uviedol.

Líder SDKÚ-DS Pavol Frešo poukázal na fakt, že opozícia sa dokáže spojiť, keď sa republika vracia do čias mečiarizmu. „Dokážeme zápasiť. Smeru sa bude proti zjednotenej opozícii bojovať ťažko. Uvedomujeme si svoju zodpovednosť. Vytiahneme všetky zbrane a zastaneme sa demokracie na Slovensku,

Líder SaS Sulík 3. januára oznámil, že jeho strana sa pokúsi iniciovať návrh v Národnej rade SR, aby podala na Ústavný súd SR obžalobu na prezidenta za úmyselné porušenie Ústavy SR tým, že po roku a pol čakania rozhodol o nevymenovaní Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora. Ústava SR hovorí, že prezidenta možno stíhať iba za úmyselné porušenie Ústavy SR alebo za vlastizradu.

Prezident sa rozhodol po Novom roku

Gašparovič
Foto: SITA/Diana Černáková

O podaní obžaloby na prezidenta rozhoduje Národná rada SR trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Obžalobu podáva národná rada na ústavný súd, ktorý o nej rozhodne v pléne. Odsudzujúce rozhodnutie Ústavného súdu SR znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať.

Prezident SR Ivan Gašparovič oznámil predsedovi Národnej rady SR Pavlovi Paškovi 2. januára, že zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša na funkciu generálneho prokurátora nevymenuje. Čentéša zvolil parlament za kandidáta na generálneho prokurátora 17. júna 2011. Podľa verdiktu ÚS je prezident Slovenskej republiky povinný zaoberať sa návrhom Národnej rady SR na vymenovanie generálneho prokurátora Slovenskej republiky podľa čl. 150 Ústavy Slovenskej republiky a ak bol zvolený postupom v súlade s právnymi predpismi, v primeranej lehote buď vymenovať navrhnutého kandidáta, alebo oznámiť Národnej rade SR, že kandidáta nevymenuje.

Nevymenovať kandidáta môže prezident len ak nespĺňa zákonné predpoklady na vymenovanie alebo pre závažnú skutočnosť vzťahujúcu sa na kandidáta, ktorá dôvodne spochybňuje jeho schopnosť vykonávať funkciu spôsobom neznižujúcim vážnosť ústavnej funkcie alebo celého orgánu, ktorého má byť vrcholným predstaviteľom, uvádza sa v rozhodnutí ústavného súdu. Podľa rozhodnutia prezident uvedie dôvody nevymenovania, pričom tieto nesmú byť svojvoľné.

Za schôdzu sú aj Obyčajní ľudia

Igor matovic
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Poslanci Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) podporujú zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej má prezident SR Ivan Gašparovič vysvetliť svoje rozhodnutie nevymenovať na post generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.

Ako povedal pre agentúru SITA predseda OĽaNO Igor Matovič, poslanci OĽaNO pridajú svoje podpisy pod návrh na zvolanie schôdze. OĽaNO však zatiaľ nemá zadefinovaný postoj k iniciatíve ostatných opozičných strán podať obžalobu proti prezidentovi za úmyselné porušenie ústavy.

„Chceme sa najskôr poradiť. Potrebujeme dohodu celého poslaneckého klubu, ten sa zatiaľ nestretol,“ povedal Matovič s tým, že v tejto veci existujú rôzne názory i postoje aj právnych expertov. „Je to skôr marketingová iniciatíva SaS, pretože je dopredu odsúdená na neúspech. V parlamente určite podporu 90 poslancov nezíska,“ vyhlásil Matovič.

Prezident zlyhal na celej čiare, no neprekvapil, tvrdí Bugár

Bugar
Foto: SITA/Diana Černáková

Prezident SR Ivan Gašparovič nevymenovaním Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára zlyhal na celej čiare, ale neprekvapil. Preto predsedníctvo Most-Híd podporuje návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze a podanie obžaloby na prezidenta.

Tí, čo si pamätáme, že Gašparovič bol generálnym prokurátorom v Československu, vieme, že bol odvolaný za nečinnosť. Ako predseda NR SR inicioval vypudenie poslanca Františka Gauliedera z NR SR,“ vyhlásil Bugár dnes na tlačovej besede po rokovaní straníckeho predsedníctva s tým, že Gašparovič je nositeľom mečiarovskej tradície.

Pokračuje v šľapajach svojho učiteľa. Je figúrkou a nekoná autonómne, koná pod taktovkou Smeru-SD. Nie je prezidentom všetkých, to je rukolapný dôkaz,“ dodal.

Jozef čentéš
Foto: SITA/Marián Peiger

Prečo prezident odmietol Čentéša vymenovať?

Prezidentovo odôvodnenie nevymenovania má deväť strán, Gašparovič v nich cituje výroky politikov, ktoré k tajnej voľbe vyslovili v rôznych médiách. Hlava štátu argumentuje, že pre voľby generálneho prokurátora bolo na ústavný súd podaných viacero oznámení. „Už len samotný výpočet a charakter týchto podaní a postavenie ich autorov dostatočne svedčia o tom, že voľba kandidáta nebola jednoznačná a že sa stala predmetom politického boja,“ konštatuje prezident.

Kandidát zvolený za takýchto okolností je podľa neho nedôveryhodný aj bez ohľadu na osobu, už pre spôsob, akým prebiehala voľba. Nedôveryhodnosť konkrétnej osoby kandidáta potom potvrdzuje skutočnosť, že za takýchto okolností kandidoval a takú voľbu prijal. „V konkrétnom prípade sa zvolený kandidát navyše do politických hier súvisiacich s voľbou kandidáta aj sám aktívne zapojil. Stalo sa tak minimálne v prípade, keď najprv v situácii, keď vládna koalícia odmietala tajnú voľbu, Jozef Čentéš vzal svoju kandidatúru späť s odôvodnením, že tajná voľba je poznamenaná korupciou a chce sa zúčastniť len na verejnej voľbe, ale v rozpore s týmto tvrdením, v ďalšej tajnej voľbe, ktorá už vyhovovala aj vládnej koalícii, sa zúčastnil,“ uvádza Gašparovič.

Pochybnosti o tom, či je zvolený kandidát pripravený a ochotný ctiť si materiálnu podstatu práva, alebo naopak je ochotný a pripravený jeho zmysel formálnym výkladom práva obchádzať, vzbudzuje podľa hlavy štátu aj skutočnosť, že Čentéš sa zúčastnil a bol zvolený vo voľbe vykonanej podľa zákona, ktorého účinnosť bola ústavným súdom pozastavená a ktorá bola národnou radou vykonaná s neskrývaným úmyslom výkon tohto rozhodnutia ústavného súdu zmariť. „Navyše za situácie, keď ústavný súd konal o návrhu na vyslovenie nesúladu tohto zákona s ústavou,“ konštatuje prezident.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičIvan GašparovičIvan ŠtefanecJán FigeľJozef ČentéšPavol Frešo
Firmy a inštitúcie Ľudová platforma