BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorou chce vláda Roberta Fica zamedziť schránkovým firmám uchádzať sa o zákazky z verejných zdrojov, sa podľa nezaradeného poslanca Daniela Lipšica dá ľahko obísť a je nedostatočná. Opozičné strany preto v parlamente predložia k novele pozmeňujúci návrh.
„Podstatné nie je poznať iba vlastnícku štruktúru, ale toho, kto je konečným užívateľom výhod. Toto zákon premiéra Fica nerieši. Navrhneme v pozmeňujúcom návrhu, aby súťažiaci v čestnom vyhlásení museli uviesť, kto je konečný užívateľ výhod. Po výhre vo verejnom obstarávaní to bude musieť víťaz doložiť aj dokladmi z banky,“ vysvetlil Lipšic. Ako príklad nedokonalosti Ficovho návrhu uviedol nedávny predaj časti Petit Pressu.
Premiér Fico prezradil meno nástupcu Pavla Pašku
Maďarská babička prišla o občianstvo, zažaluje Slovensko
Banky majú potrebné informácie
Banky podľa Lipšica majú informácie o konečných užívateľoch výhod, umožňuje im to zákon o praní špinavých peňazí, budú teda vedieť víťazom tendrov za verejné peniaze dávať tieto doklady. Lipšic verí, že Smer-SD pozmeňujúci návrh podporí, keďže Fico viackrát konštatoval, že sa nebráni vylepšeniam predloženého návrhu.
Opozičný poslanec rovnako reagoval na vyhlásenia predsedu vlády, podľa ktorého ani Slovenská informačná služba (SIS) nevie, kto okrem Penty je spoluvlastníkom Dôvery. „Vie to SIS a vie to aj pán Fico,“ konštatoval Lipšic.
Vládna novela zákona o verejnom obstarávaní, reagujúca na kauzu predraženého nákupu CT prístroja piešťanskou nemocnicou, má zamedziť a znemožniť tzv. schránkovým firmám uchádzať sa o získavanie zákaziek z verejných zdrojov.
Fico je otvorený vylepšeniam návrhu
Na verejnom obstarávaní by sa mohli zúčastňovať iba spoločnosti so známou vlastníckou štruktúrou, čo by malo odhaliť možné prepojenia na politiku. Firma so sídlom v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať jej vlastníkov, bude mať podľa Fica zakázanú účasť na verejnom obstarávaní.
„Rovnako platí, že ak by sa do verejného obstarávania prihlásila firma, ktorá by síce mala sídlo na Slovensku, ale by mala akcionárov, spoločníkov nejakej firmy, kde nevieme zistiť, kto stojí za touto firmou, aj v tomto prípade je vylúčená z možnosti zúčastňovať sa na verejnom obstarávaní,“ povedal Fico po minulotýždňovom rokovaní vlády.
Na verejnom obstarávaní sa nebudú môcť zúčastniť ani firmy, v ktorých majú verejní funkcionári vrátane poslancov a členov vlády účasť 10 percent a viac. „Nebránime sa tomu, aby tento návrh zákona bol predmetom širokej diskusie v parlamente. Pokiaľ budú schopní poslanci prísť ešte s ďalšími spresneniami, vylepšeniami tohto mechanizmu, radi takéto vylepšenia zrealizujeme,“ povedal Fico.