BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Ulice bratislavského Starého Mesta dnes pomaľovali heslom HIV a žltačka sa šíria rýchlejšie, ako si myslíte. Za jednodňovou kampaňou, ktorej cieľom je upozorniť ľudí na to, že či chcú alebo nie, žltačka typu C a HIV sa týkajú každého, je občianske združenie Odyseus. Špeciálny stroj vo forme pečiatky, ktorým heslom žltej farby na ulice maľujú, zabezpečila agentúra Jandl a v ústrety vyšla aj staromestská samospráva, ktorá umožnila združeniu uskutočniť kampaň bezplatne.
„To, že dnes môžeme mať relatívne niečo pod kontrolou, neznamená, že to budeme mať pod kontrolou aj o rok,“ upozornila riaditeľka združenia Odyseus Katarína Jirešová. Ako zdôraznila, epidémia medzi ľuďmi užívajúcimi drogy môže vzniknúť behom jedného roka. Príkladom je Ukrajina, kde zo 700 prípadov stúpol za jeden rok ich počet na 40-tisíc. „Prevencia je ďaleko účinnejšia a lacnejšia ako následná liečba,“ pripomenula koordinátorka prevenčného programu Chráň sa sám Zuzana Bugošová. Náklady na jedného klienta v programe sú 120 eur ročne, liečba hepatitídy C podľa stupňa závažnosti vyjde na 700 až 6000 eur ročne. Na Slovensku je často liečba podmienená polročnou abstinenciou alebo substitučnými programami a preto je pre injekčných užívateľov drog vo veľa prípadoch ťažké na ňu nastúpiť. Medzinárodné výskumy pritom ukazujú, že do liečby môžu nastúpiť aj dlhodobí užívatelia a je to pre nich efektívne. Bugošová odhaduje, že s vírusom žltačky typu C žije na Slovensku každý druhý človek injekčne užívajúci drogy a s HIV je na Slovensku oficiálne 343 ľudí. Odborníci predpokladajú, že reálne je ich viac ako 3000.
Hepatitída C sa prenáša ihlami, HIV aj sexom
Ľudia sa podľa Jiršovej nemusia obávať nákazy žltačkou typu C alebo vírusom HIV pri bežnom styku s chorým človekom. Hepatitída C sa prenáša ihlami a možno ju dostať napríklad aj v zdravotníckom zariadení, kde nie sú vydezinfikované nástroje, cez pohlavný styk sa prenáša iba pri pomerne malom percente ľudí a HIV sa prenáša tiež ihlami a na rozdiel od žltačky často sexom. Podľa skúseností aktivistov zo združenia Odyseus klienti nemajú problémy so sterilnými injekčnými striekačkami, kondómy sú však pre nich často problémom, lebo sexuálny život je tým pre nich menej pohodlný. V rámci distribúcie injekčných striekačiek by k epidémii HIV prichádzať nemalo, realita je však podľa Bugošovej iná. Kým celosvetovo ľudí s vírusom HIV klesá, vo východnej Európe a strednej Ázii je situácia alarmujúca. Ako Bugošová poukázala, v Ruskej federácii je 1,8 milióna užívateľov drog, ktorí žijú s HIV a na Ukrajine je v súčasnosti najväčšia epidémia HIV od roku 2000, podľa odhadov každý druhý injekčný užívateľ drog žije s týmto vírusom.
Kampaň a prácu združenia Odyseus možno podporiť poukázaním finančnej čiastky na účet združenia 4040 142 618/ 3100, kúpou trička v e-shope na www.odyseus.org alebo prispením dvoch percent z daní.