Európska únia od februára minulého roka napriek vojne na Ukrajine pokračuje v dovoze „kriticky dôležitých“ surovín, ako je titán a nikel, z Ruska a od spoločností spájaných s Kremľom ich importovala v celkovej hodnote 13,7 miliardy eur. Ako referuje web Ukrajinská pravda, tvrdí to vyšetrovanie portálu Investigate Europe.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
V doterajších 11 balíkoch sankcií voči Rusku stanovila EÚ výnimky pre 34 druhov „kritických“ surovín, ktorých dodávky nie je možné nahradiť pre požadovanú rýchlosť týchto dodávok, ich cenu alebo globálny deficit.
Potrebné zdroje
EÚ tieto zdroje veľmi potrebuje, pretože zohrávajú dôležitú úlohu pre elektroniku, solárne panely, elektrické vozidlá, tradičné priemyselné odvetvia či sektor obrany.
Európa pre krízu na Blízkom východe nesmie zmenšiť pomoc Ukrajine, tvrdí predsedníčka talianskej vlády
Podľa analýzy Investigate Europe doviezla EÚ od marca 2022 do júla 2023 z Ruska „kritické suroviny“ v hodnote 13,7 miliardy eur, pričom náklady na dodávky v tomto roku presiahli 3,7 miliardy eur. Tieto prostriedky putujú nielen do ruského rozpočtu, ale taktiež spoločnostiam, ktoré sú spojené s Kremľom.
Negatívne dôsledky sankcií
EÚ neoficiálne priznáva problém a snaží sa znížiť závislosť od kritických nerastných zdrojov Ruska. Európsky zdroj pre Investigate Europe vysvetlil, že náhla implementácia sankcií môže spôsobiť rast cien, poškodiť EÚ a pomôcť Rusku zarobiť ešte viac.