Anulovanie ratifikácie zákazu jadrových skúšok odobrila aj horná komora, návrh zákona poputuje Putinovi na schválenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruský vodca, ruský prezident, Putin
Ruský prezident Vladimir Putin na návšteve v Pekingu. Foto: Parker Song/Pool Photo via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Horná komora ruského parlamentu v stredu dala zelenú odvolaniu ratifikácie globálneho zákazu jadrových skúšok. Po tom ako Rada Federácie odhlasovala návrh zákona, ktorý anuluje ratifikáciu Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok, teraz poputuje prezidentovi Vladimirovi Putinovi na konečné schválenie. Návrh prešiel v dolnej komore parlamentu minulý týždeň.

Obnovenie jadrových testov

Zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok prijatá v roku 1996 zakazuje všetky jadrové výbuchy po celom svete, hoci nikdy úplne nenadobudla platnosť. Okrem USA ju zatiaľ neratifikovali Čína, India, Pakistan, Severná Kórea, Izrael, Irán a Egypt. Moskva chce svojím krokom dosiahnuť paritu s USA.

Existujú obavy, že Rusko by mohlo pristúpiť k obnoveniu jadrových testov, aby sa pokúsilo odradiť Západ od ďalšieho poskytovania vojenskej podpory Ukrajine. Mnoho ruských predstaviteľov sa vyslovilo za obnovenie.

Stabilita a kontrola zbraní

Ruský vodca Vladimir Putin tento mesiac varoval, že Moskva môže zvážiť zrušenie svojho rozhodnutia z roku 2000 o ratifikácii a poznamenal, že hoci niektorí experti hovorili o potrebe vykonať jadrové testy, on si na túto otázku ešte nevytvoril názor. Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Riabkov zase povedal, že jadrové testy obnovia len vtedy, ak tak urobí najprv Washington.

V stredu sa Riabkov vyjadril, že ruské ministerstvo zahraničia dostalo od Spojených štátov návrhy na obnovenie dialógu o strategickej stabilite a kontrole zbraní. Moskva to však podľa neho v súčasnom politickom prostredí nepovažuje za možné.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sergej RiabkovVladimir Putin