BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) organizuje projekt, ktorého úlohou je ochrana vzácnych druhov motýľov v slovenskej aj českej časti Bielych Karpát.
Združenie o tom informovalo na svojej internetovej stránke. Celkové náklady na projekt Ochrana vzácnych druhov motýľov nelesných biotopov v Českej republike a na Slovensku predstavujú 6 447 799 eur. Polovicu tejto sumy hradí príspevok od Európskej komisie, druhú polovicu organizátori projektu.
Ekologické spásanie zvierat
V rámci projektu ochranári v Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty a Území európskeho významu Bílé Karpaty obnovujú prirodzené nelesné biotopy, ktoré sú domovom žltáčika zanoväťového, jasoňa chochlačkového, jasoňa červenookého, modráčika čiernoškvrnného, modráčika horcového a priadkovca trnkového. Prirodzeným prostredím pre tieto druhy motýľov sú predovšetkým lúky.
Ochranári preto kúpené alebo prenajaté pozemky čistia a vysádzajú na nich rastliny charakteristické pre dané lokality. V spolupráci s poľnohospodármi tiež zabezpečujú ekologické spásanie pozemkov prostredníctvom hospodárskych zvierat.
Ochranári čakajú vyšší počet motýľov
Podľa BROZ by tieto aktivity mali prispieť k zlepšeniu prirodzeného prostredia spomínaných motýľov a zvýšiť ich počet. So združením na projekte spolupracujú Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, občianske združenia Bílé Karpaty a Jadernička a Štátna ochrana prírody SR. Ukončenie projektu organizátori plánujú v decembri 2016.
Bratislavské regionálne ochranárske združenie sa od roku 1997 zameriava na praktickú ochranu prírody a na podporu trvalo udržateľného rozvoja. Aktívni sú predovšetkým v Podunajsku, Malých Karpatoch, na Záhorí, ale aj v Bratislave a príležitostne aj v iných lokalitách Slovenska