O transparentné mesto majú záujem i v Trenčíne či Prievidzi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: SITA/AP

MARTIN 30. decembra (WEBNOVINY) – Martinská radnica koncom novembra ponúkla okolitým mestám a obciam, neziskovým združeniam a organizáciám či spoločenstvám vlastníkov bytov využívať mestský elektronický aukčný dom.

Na ponuku ušetriť pri nákupe či obstarávaní cez elektronické aukcie zatiaľ nereagoval nikto, o úspešný martinský projekt „Transparentné mesto“ však prejavili záujem mestá Trenčín, Banská Bystrica či Prievidza. „Samosprávy začali reagovať až po voľbách. Zatiaľ sa jednalo o iné väčšie mestá mimo Turca, ktorých novozvolení predstavitelia sa prišli informovať a inšpirovať naším projektom Transparentné mesto. Ako príklad môžeme uviesť Trenčín, Banskú Bystricu či Prievidzu- mestá, ktoré sa chcú vydať podobnou cestou transparentnosti,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca martinskej radnice Jozef Petráš.

Aukcie ušetrili 300 tisíc eur

„Elektronické aukcie ušetrili mestu Martin za prvý rok fungovania jednu štvrtinu predpokladaných nákladov. Ušetrili sme tak konkrétnu sumu takmer 300 tisíc eur, ktoré ostali v mestskom rozpočte a mohli sme ich použiť na pokrytie iných potrebných nákladov,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar. Možnosť ušetriť pri nákupoch tovaru alebo služieb cez martinský elektronický aukčný dom majú teraz aj ostatné turčianske samosprávy či martinské spoločenstvá vlastníkov bytov.

„Čo sa týka záujmu využiť náš elektronický aukčný dom zatiaľ sme nezaznamenali odozvu ani od neziskoviek či podobných organizácií a ani od samospráv Turca. Z časti to prikladáme na vrub aj nedávno uskutočneným voľbám do samospráv. Z tohto dôvodu pripravujeme na začiatok roka 2011 mediálnu kampaň ohľadom tejto možnosti,“ dodal martinský hovorca. Projekt Transparentné mesto, ktorý martinská radnica spustila v júli 2009, umožňuje Martinčanom sledovať a kontrolovať všetky kroky a rozhodnutia primátora i poslancov, ktorých si zvolili.

Prostredníctvom internetovej stránky radnica zverejňuje aj uzatvorené zmluvy, zaplatené faktúry, informácie o výberových konaniach a odpredaji mestského majetku či podrobné údaje o každej investičnej akcii mesta. Martinský projekt sa stal vzorom aj pre ostatné slovenské samosprávy i vládu a pri tvorbe novej protikorupčnej stratégie sa ním inšpiruje aj Európska únia. „V podstate sme v neustálom kontakte aj s inými vládnymi inštitúciami, ako napríklad ministerstvo spravodlivosti, s ktorými komunikujeme ohľadom skúseností z nášho projektu a legislatívnych zmien, ktoré vláda v tejto oblasti pripravuje, alebo už aj vykonáva,“ povedal Petráš.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Hrnčiar