BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) – Spolu 18 politických subjektov sa bude 12. júna uchádzať v parlamentných voľbách o priazeň vyše štyroch miliónov voličov. Ústredná volebná komisia (ÚVK) zaregistrovala kandidačné listiny všetkých politických strán a koalícií, ktoré jej kandidátky predložili do polnoci 14. marca. Ako ďalej médiá po dnešnom zasadnutí Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do Národnej rady SR informovala zapisovateľka ÚVK Lívia Škultétyová, komisia k zaregistrovaným listinám vyžrebovala čísla, pod ktorými sa strany a koalície budú uchádzať o priazeň voličov.
Číslo jedna má Európska demokratická strana, dvojku získala Únia – Strana pre Slovensko, ako trojka sa o priazeň voličov bude uchádzať Strana rómskej koalície. Ďalšie čísla získali strany a koalície v tomto poradí: 4 – Paliho Kapurková, veselá politická strana, 5 – Sloboda a Solidarita, 6 – SDĽ, 7 – SMK, 8 – ĽS-HZDS, 9 – KSS, 10 – SNS, 11 – Nová demokracia, 12 – Združenie robotníkov Slovenska, 13 – KDH, 14 – Ľudová strana – Naše Slovensko, 15 – SDKÚ-DS, 16 – AZEN – Aliancia za Európu národov, 17 – Smer-SD a 18 – Most-Híd.
Ako médiá informovala predsedníčka ÚVK Tatiana Janečková, od podania kandidačných listín sa počet kandidátov znížil o štyroch. O hlasy voličov tak bude spolu bojovať 2 397 kandidátov. Tento počet nemusí byť podľa zapisovateľky ÚVK konečný, „pretože môže dôjsť k nejakému zisteniu a niektorého z kandidátov ÚVK vyčiarkne“.
ÚVK dnes ešte skontrolovala návrh hlasovacích lístkov. Overovala, či sa údaje zhodujú s kandidačnými listinami. „Teraz je na ťahu ministerstvo vnútra, pretože bude musieť zabezpečiť tlač hlasovacích lístkov, ich distribúciu prostredníctvom obvodných volebných úradov na obce,“ konštatovala ďalej Škultétyová. Obce totiž budú musieť vybavovať žiadosti voličov, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, prípadne trvalý pobyt majú a v čase konania volieb nebudú na Slovensku a budú chcieť hlasovať poštou. Záujem o hlasovanie poštou treba obciam nahlásiť do 23. apríla. Voliči bez trvalého bydliska v SR sa musia obrátiť na Miestny úrad mestskej časti Bratislava – Petržalka, ktorý vedie osobitný zoznam voličov. Voliči s trvalým pobytom v SR požiadajú o voľbu poštou obec, v ktorej majú trvalý pobyt. Volebných tlačív je niekoľko – sú to napríklad pokyny pre volebné komisie a ďalšie tlačivá, no najmä hlasovacie lístky. Lístkov bude podľa Škultétyovej vytlačených pre štyri a pol milióna voličov. Ak sa to vynásobí počtom kandidujúcich politických subjektov, je 81 miliónov kusov hlasovacích lístkov.
Politické subjekty, ktoré majú záujem uchádzať sa o hlasy voličov v júnových parlamentných voľbách, okrem iného museli tiež dodať potvrdenie o zaplatení volebnej kaucie vo výške 16 596 eur. Ministerstvo vráti uhradenú kauciu do jedného mesiaca po vyhlásení výsledku volieb, ak politická strana alebo koalícia získala aspoň dve percentá z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Kaucie, ktoré sa nevracajú, sú príjmom štátneho rozpočtu.
Kampaň k parlamentným voľbám sa začne 21 dní pred voľbami, teda 22. mája. Politickú reklamu a diskusie budú vysielať verejnoprávne médiá – Slovenská televízia a Slovenský rozhlas a môžu aj súkromné médiá. Náklady na politickú reklamu vo vysielaní Slovenského rozhlasu, Slovenskej televízie a vysielateľa s licenciou uhrádzajú kandidujúce politické strany alebo koalície. Miesta na volebné plagáty vyhradia obce. V deň volieb je až do skončenia hlasovania zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Informačné moratórium pre tieto voľby neplatí.
SITA