Na poli „randenia“ sa speed dating (rýchle rande) pomerne pevne ukotvil medzi obľúbenými formami zoznámenia. Presvedčiť opačné pohlavie počas pár sekúnd dobre mierených otázok a odpovedí, či sa k sebe hodíte, je údajne dobrým štartom dlhodobých vzťahov. V modernej dobe, kde čas sú peniaze, sa speed dating postupne prepracúva aj na pracovné pole.
Extrémna forma pracovných pohovorov má názov speed interviewing a hoci zamestnávateľom kráti čas, nádejným zamestnancom vytvára kropaje potu na čele. Na presvedčenie personalistov a šéfov o tom, že sú pre danú pozíciu tí najvhodnejší, majú kandidáti presne 60 sekúnd. Jedna minúta rozhoduje o tom, či ich pošlú domov, alebo im otvoria dvere na rozbehnutie skvelej kariéry.
„Nikdy predtým som nepočul o spoločnosti, ktorá by robila takéto pohovory,“ spomína Zane Davis, ktorý pohovorom vo firme Mediconnect Global prešiel. „Chceli, aby som im za niekoľko sekúnd povedal, prečo by ma mali zamestnať,“ uviedol Zane, ktorý prácu získal spomedzi 12 kandidátov. Najprv každý z nich osamote dostal minútu na zodpovedanie tej istej otázky, po necelej štvrťhodinke Zanea zavolali naspäť dovnútra a počas doplňujúceho päťminútového pohovoru s ním dohodli detaily práce. Hoci firma si tak za slabú polhodinku vybrala zamestnanca spomedzi 12 kandidátov, Zane mal z pohovoru zmiešané pocity: „Bolo to veľmi vyčerpávajúce a pokorujúce.“
V situáciách, kedy zamestnávatelia potrebujú rýchlo prejsť cez hŕbu záujemcov, manažéri začínajú využívať túto taktiku. Riaditeľ personálnej agentúry EFL Associates Jay Meschke však nie je presvedčený o tom, že je to správny krok. „Pravdaže, ľudia sa chcú stretnúť s čo najväčším počtom kandidátov v čo najkratšom čase, ale čo môžete zistiť za pár sekúnd?“ pýta sa Meschke.
Riaditeľka firmy MediConnect Amy Rees Anderson si myslí, že veľa. Pred dvomi rokmi prvýkrát počula o speed datingu a uvedomila si, že by to bol skvelý spôsob, ako vybrať vhodných zamestnancov. Najprv začínala s 30 sekundami, neskôr zistila, že optimum je jedna minúta. „Cieľom tej minúty je získanie prehľadu o ich sebadôvere, osobnosti a schopnosti sa prezentovať. Kým skončí pohovor, máme celkom dobrý profil uchádzača,“ uviedla Andersonová. Ten údajne zahŕňa informácie o schopnostiach, IQ a osobnostných črtách.
Hoci sú kandidáti často nervózni, manažéri im to nevyčítajú. Prílišné sebavedomie môže byť zradné. „Jeden muž bol taký agresívny v argumentoch, prečo by sme ho mali prijať a keď skončil jeho čas, odmietol odísť,“ spomína Andersonová, ktorá má v zásobe i zaujímavé príhody. „Jeden uchádzač doniesol energetické nápoje a rozdal nám ich s tým, že z pohovorov budeme určite unavení. Ďalší doniesol kopu dolárových bankoviek, rozprestrel ich na stôl a keď skončil, opäť si ich pozbieral a odniesol. Upútal nás tým a hneď sme si ho zapamätali.“
Hoci takýto typ pohovorov u nás zatiaľ nie je známy, v USA sa rozširuje čoraz rýchlejšie a je len otázkou času, kedy ho vyskúšajú aj na Slovensku. „Nie je to len o slovách, ktoré uchádzači povedia, alebo o tom, akí sú kreatívni. Je to spôsob, ako získať podstatu osobnosti,“ myslí si riaditeľka MediConnect, ktorá na rýchle pohovory nedá dopustiť.
http://lifeinc.today.msnbc.msn.com