Novembrové sucho spôsobuje problémy lodnej doprave na Dunaji

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Loď
Nákladná loď z Ukrajiny, ktorá včera popoludní uviazla na množstve naplavenín v Dunaji, stále stojí na tom istom mieste naďaleko Danubiany v Čunove. Aj napriek zvýšeniu hladiny vody o cca.18 cm manipuláciou na VD Gabčíkovo, loď z plytčiny nevyplávala. Foto: SITA/Nina Bednáriková

SOFIA 4. decembra (WEBNOVINY) – Veľké sucho v strednej a východnej Európe spôsobuje veľmi vážne problémy lodnej doprave pozdĺž celého toku Dunaja, druhej najväčšej rieky starého kontinentu. S veľkými problémami sa boria takmer všetky krajiny, ktorými Dunaj preteká.

Na niektorých miestach je lodná doprava pre nedostatok vody úplne zastavená, inde majú povolenie premávať iba menšie lode alebo plavidlá s oveľa menším nákladom, aký zvyčajne prevážajú. Ako povedal v sobotu zástupca šéfa bulharskej riečnej spoločnosti Ivan Ivanov, „jednoducho tam nie je žiadna voda, situácia je kritická aj Maďarsku, Rakúsku a Nemecku“. Podľa jeho slov budú straty veľmi vysoké.

Krajiny, cez ktoré Dunaj preteká, sa navyše obávajú predpovedí meteorológov. Tie totiž nehovoria o žiadnej zmene počasia, ktoré je extrémne suché už dlhé týždne. Do strednej a východnej Európy naviac prichádza zima a mrazy, ktoré môžu spôsobiť rýchle zamrznutie nezvyčajne nízkej hladiny druhej najväčšej rieky kontinentu. Toho sa obávajú predovšetkým v Bulharsku, kde Dunaj naposledy zamrzol pred 26 rokmi.

V Rumunsku zase museli pre nízku hladinu odstaviť časť jadrovej elektrárne, ktorá využíva dunajskú vodu na chladenie reaktorov. Rakúsky hydrometeorologický ústav označil tohtoročný november za najsuchší od začiatku meraní v roku 1858. Nemecké úrady pristúpili k prekladaniu nákladov z lodí na vlaky

Na kritickú situáciu na Dunaji ešte koncom novembra upozornil Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Ten poukázal na alarmujúce sucho v povodí rieky Dunaj, ktorej prietok a hladina sú najnižšie za posledných takmer desať rokov. Za hlavnú príčinu okrem dlhodobej absencie zrážok v strednej a východnej Európe fond považuje vážne ľudské zásahy do životného prostredia.

Výsledkom tohto stavu sú okrem iného aj veľké problémy pre lodnú dopravu, úbytok vtáctva v povodí a taktiež znížená schopnosť rieky odolávať extrémne suchým obdobiam, podotýka fond. Ten zároveň vyzýva na prehodnotenie bulharských a rumunských plánov na vybudovanie vodných elektrární na toku Dunaja.

Dunaj je druhou najväčšou riekou starého kontinentu a dôležitou obchodnou trasou. Vyviera v nemeckom Čiernom lese, preteká cez desať krajín a po takmer 2,900 kilometroch ústí do Čierneho mora.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať