BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – V budúcoročných parlamentných voľbách si chce zmerať sily 26 politických strán a hnutí.
Po roku 1989 je to druhý najväčší počet politických subjektov, ktoré predložili kandidačné listiny. Viac ich bolo len v roku 2002. Vtedy sa o hlasy voličov plánovalo uchádzať 28 subjektov, nakoniec sa však na voľbách zúčastnilo 25 strán.
Podľa sociológa Pavla Haulíka vysoký počet kandidujúcich strán možno vnímať ako určitý prejav problémov štandardných politických strán. „Nemajú samoregulačné mechanizmy, ktoré by im umožnili zvládať negatívne situácie, a práve preto sa tu objavujú a budú objavovať nové subjekty, často veľmi bizarné,“ dodal pre SITA s tým, že strany, ktoré sa prvý raz uchádzajú o voliča, cítia, že ľudia sú nespokojní s tým, čo ponúkajú a predvádzajú zabehané strany a čakajú na svoju príležitosť. Druhá vec podľa neho je, že čas, ktorý majú nové strany na prípravu je príliš krátky a ich šance nie sú veľké.
V budúcoročných voľbách sa predstaví 11 strán a hnutí, ktoré sa zúčastnili aj na voľbách v roku 2010. O návrat do parlamentu sa pokúsia SMK či ĽS-HZDS. Problém je v tom, že neúspech vo voľbách, v tomto prípade keď strana vypadla z parlamentu, voliči dosť ťažko odpúšťajú, poznamenal Haulík. Napriek tomu to strany skúšajú s vedomím, že majú voličovi čo ponúknuť. „Zrejme je otázka času, ako dlho to vydržia, či získajú tri percentá, aby mali financie (štátu – pozn. SITA) na svoje fungovanie. Niektoré z nich to skôr či neskôr omrzí,“ uviedol. Iné strany využívajú parlamentné voľby na vlastné zviditeľnenie sa, ktoré dokážu zužitkovať napríklad v regionálnych či komunálnych voľbách.