ATÉNY 14. mája (WEBNOVINY) – Líder druhej najsilnejšej gréckej strany sa odmietol zúčastniť na pondelkových rokovaniach o vytvorení vlády národnej jednoty, ktorá je iniciatívou prezidenta Károlosa Papoúliasa.
Predseda Koalície radikálnej ľavice (SYRIZA) Aléxis Tsípras prostredníctvom svojho nedeľňajšieho stanoviska opustil kvarteto strán, ktoré sa nájdením vzájomnej dohody snažili odvrátiť stále reálnejšiu hrozbu zopakovania minulotýždňových parlamentných volieb.
Do vlády so širokou podporou v parlamente však bez Tsíprasovej strany dlhodobo odmieta vstúpiť aj umiernená Demokratická ľavica (Dimar). Postoje oboch hnutí tak robia zostavenie nového gréckeho vládneho kabinetu nemožným.
Vládu sa podľa umiernenej ľavice nepodarí zostaviť
Vytvorenie gréckej vlády národnej jednoty nie je možné, čo znamená konanie ďalších predčasných volieb. V pondelok to povedal líder umiernenej ľavicovej strany Demokratická ľavica (Dimar) Fótis Kouvélis potom, čo sa Koalícia radikálnej ľavice (SYRIZA) odmietla zúčastniť na rokovaniach o zostavení vlády pod vedením prezidenta Károlosa Papoúliasa.
„Vláda bez strany SYRIZA by nemala dostatočnú verejnú ani parlamentnú podporu,“ vyhlásil Kouvélis, podľa ktorého by malo Grécko okamžite odstúpiť od reforiem na ozdravenie verejných financií. Tie sú podmienkou na čerpanie ďalších pôžičiek zo strany Európskej únie a Medzinárodného menového fondu.
Aktuálne prieskumy
Líder Panhelénskeho socialistického hnutia (PASOK) Evángelos Venizélos sa v sobotu stal už tretím lídrom, ktorý prezidentovi vrátil poverenie na zostavenie vlády.
Predtým sa to nepodarilo zástupcom víťaznej pravicovej Novej demokracie ani SYRIZA. Práve tá by podľa aktuálnych prieskumov mala v potenciálnych júnových voľbách zvíťaziť a zostaviť vládu odmietajúcu medzinárodné dohody o finančnej pomoci ako záchrane pred bankrotom.
To by znamenalo, že Grécko s najväčšou pravdepodobnosťou prestane plniť reformný plán nariadený Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom a bude musieť opustiť eurozónu.
Európa má prestať dávať rady Grécku
Belgický premiér Elio Di Rupo vyzýva Európu, aby prestala Grékom dávať rady, ako majú zostavovať svoju novú vládu. Belgický líder sa tak vyjadril v rozhovore pre pondelkové vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung na margo aktuálnej politickej krízy v juhoeurópskej krajine a výziev lídrov Európskej únie.
Di Rupo poukázal na fakt, že Grécko je nezávislá krajina a zostavenie vlády pozostávajúcej z viacerých strán si žiada čas.
„Grécko je nezávislé. My Európania by sme sa mali zdržať svojich rád. V Nemecku o zložení vlády rozhodovali dve strany, ja mám šesť strán a v Grécku sú minimálne tri. Musíme im dať čas,“ povedal Di Rupo, ktorého krajina minulý rok zlomila svetový rekord v bezvládí.