BRATISLAVA 30. mája (WebNoviny.sk) – Pracovná skupina pozostávajúca zo siedmich medzinárodných spoločností zaoberajúcich sa nočným pomočovaním detí stanovila utorok za Svetový deň nočného pomočovania.
Symbolom tejto diagnózy je žltá stužka, ktorá má pripomínať slniečka v enuretických denníkoch detí, keď mali suchú noc.
Na znak zvyšovania povedomia o nočnej enuréze detí bude preto v jednom z bratislavských obchodných centier po celý deň umiestnená postieľka plná žltých stužiek symbolizujúcich mláčku, ktorú budú môcť okoloidúci postupne odstrániť odobratím niektorej stužky.
Pocikávanie môže mať viacero príčin
Nočné pocikávanie detí nie je podľa odborníkov prirodzeným javom.
„Nejde o prirodzený jav, pokiaľ trvá aj po piatom roku života. Vôbec nie je hanbou navštíviť pediatra či špecialistu, ktorý nastaví liečbu a problém s osemdesiat až deväťdesiatpercentnou úspešnosťou vyrieši,“ povedala detská nefrologička z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave Andrea Černianska.
„Nočné pocikávanie môže mať viacero príčin. Musíme ich definovať a podľa nich zvoliť individuálny prístup k riešeniu,“ vysvetlila.
Nočnou enurézou trpia tisícky detí
Počet detí s nočnou enurézou podľa Černianskej nie je zanedbateľný. Odhaduje sa totiž, že na Slovensku trpí nočným pomočovaním zhruba 40-tisíc päťročných a starších detí, pričom bez lekárskej pomoci z neho vyrastú maximálne dve z desiatich.
„Deti sa automaticky vylučujú zo spoločnosti, boja sa prespávať u kamarátov, chodiť na prázdniny k rodine či na školské výlety. Úspešná diagnóza a liečba zmierňuje dennú záťaž dieťaťa, zlepšuje jeho denný výkon, priestorovú pamäť i školský prospech,“ uviedla Černianska.
Informácie agentúre SITA poskytla Andrea Čurná z agentúry Woo Woo.