Nitru nosí v telefónoch celý svet

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bnakomatové karty
Foto: Giesecke & Devrient (G & D)

BRATISLAVA 16. júla (WBN/PR) – Peňaženky a vrecká ľudí po celom svete sú plné šikovných hi-tech pomocníkov, ktoré k nim v miliónových objemoch prúdia zo Slovenska, konkrétne z Nitry. V tichosti tam už siedmy rok pôsobí slovenský výrobný podnik nemeckého koncernu Giesecke & Devrient (G & D), ktorý má 160 ročnú tradíciu v tlačení bankoviek a kariet.

Nová doba priniesla aj ďalšie špecializácie koncernu, takže skúsení tlačiari sa postupne dostali medzi celosvetových lídrov aj v produkcii SIM kariet do telefónov, platobných bankových kariet či personalizovaných osobných dokladov.

V Nitre má výroba plastov svoju históriu, G & D k nej dodali hit súčasnosti – minimalizované elektronické zariadenia, ktoré uľahčujú komunikáciu, platenie a identifikáciu ľudí. Nitriansku plastovú kartičku tak aj v tejto chvíli niekto práve zasúva do bankomatu na ktoromkoľvek z piatich kontinentov sveta, alebo ju má v telefóne, ktorým volá s rodinou. V Nitre vyrobili v minulom roku vyše 200 miliónov kariet najrôznejších druhov.

Zvonku nenápadný, vnútri tajomný

Fabrika spoločnosti G & D v Nitre sa zvonku nijako výrazne neodlišuje od iných objektov v priemyselných parkoch. Po prekročením vstupnej brány je však zrazu všetko iné – človek je hneď pod kontrolou bezpečnostných systémov, akoby sa ani nepohyboval po priemyselnej hale v Nitre, ale v utajovanom laboratóriu z filmu.

Dôvodom sú najvyššie požiadavky na bezpečnosť, keďže spoločnosť je držiteľom previerky Národného bezpečnostného úradu a množstvá certifikátov na technologické postupy pri produkcii kariet a dokladov.

Z jednej strany podniku vstupujú k technologickým linkám pracovníci, z opačnej materiál na výrobu produktov. Na pracovisku pri konkrétnom stroji sa tak stretnú prvý raz. Človek, ktorý pracuje v svojej časti výroby, sa do inej haly ani nedostane – vstupné dvere mu dajú červenú.

Vývoj sa môže presunúť do Nitry

Ivan Moroz
Foto: Giesecke & Devrient (G & D)

Celý proces výroby sa začína v Mníchove v materskom centre koncernu. Zákazník zadá G & D, ako má jeho produkt vyzerať, ktoré bezpečnostné prvky musí obsahovať a aké funkcionality zabezpečovať.

Z mníchovskej centrály tak do Nitry dorazia design-manuály, ktorými tamojší odborníci „nakŕmia“ stroje. Šéf nitrianskej pobočky však hovorí, že aj to sa môže časom zmeniť. „Kľúčové pre nás je, aby sa v Nitre koncentrovala výroba s vysokou pridanou hodnotou, najmodernejším know-how a technológiami,“ naznačuje viceprezident koncernu a generálny riaditeľ Giesecke & Devrient Ivan Moroz, ktorý sa netají, že by chcel nitriansku pobočku G & D dostať medzi špičku hi-tech technologických podnikov.

V súčasnosti majú v Nitre vyše päťsto zamestnancov, z ktorých podstatnú časť tvoria ľudia z regiónu. Spoločnosť tak patrí k najväčším zamestnávateľom v kraji, kde sú pracavné miesta vzácne. Sú medzi nimi strojári, ktorí obsluhujú stroje v technologickej časti výroby. Tlačiari zas majú na starosti prípravu tlačových platní, programovanie design kariet resp. dokladov až po ofsetovú alebo sieťovú tlač.

Ďalšia časť pracovníkov sa stará o spracovanie dát a personalizáciu kariet. Okrem toho sa v podniku uplatnia aj šikovné ruky pri manuálnom skladaní obálok všakovakých tvaroch od srdiečok až po leporelá, v ktorých klienti odovzdávajú karty užívateľom.

V G & D vymysleli aj SIM kartu

Bankomatové karty
Foto: Giesecke & Devrient (G & D),

Hádam už každému stará známa SIM karta z telefónu bola tiež nápadom, ktorý sa zrodil práve jedného v G & D. Spoločnosť sa týmto historickým prvenstvom ani príliš nechváli, hľadí skôr do budúcnosti.

SIM karty sú jednoduchým zariadením, v podstate je to len plastový obal s čipom. SIM karta sa časom výrazne menila, či už rozsahom kapacity čipu, veľkosťou a inými aplikáciami. Oveľa zložitejšia je platobná karta. Skladá sa zo šiestich až desiatich vrstiev, zalisovaných do seba, z ktorých každá má svoj význam.

„Tam vnútri je ukrytá rôzna technológia. Sú tam antény, bezkontaktný čip, ktorý užívateľovi zobrazí napríklad zostatok na účte,“ spomenul len niektoré z nich Moroz.

Podobne letí míľovými krokmi vpred aj vývoj osobných dokladov. „V porovnaní so starými občianskymi kartami je na dnešných identifikačných kartách podstatne viac bezpečnostných prvkov, ktoré aj laikovi pomôžu rozoznať či nejde o “falošnú občianku”. Sú tam však aj také prvky, ktoré sa zobrazia len pod ultrafialovým svetlom, alebo ich dokáže prečítať iba špeciálne zariadenie,“ ubezpečuje šéf nitrianskej spoločnosti.

Takpovediac klasikou sú už hologramy či bezpečnostné pásiky, neustále sa vyvíjajú rôzne plastické reliéfy. Väčšina týchto technológii zabezpečujúcich bezepčnosť vychádza z dlhoročnej produkcie bankoviek.

,,G & D je, jedným z najstarších a najväčších výrobcov bankoviek na svete. Počnúc prípravou papiera, tlačou, zdokonaľovaním bezpečnostných prvkov až po dodávku bankoviek,” vysvetľuje Moroz.

V prípade osobných dokladov upriamuje pozornosť na ich komunikačnú hodnotu. Aj niektoré doklady už obsahujú prvky, ktoré umožňujú ich bezkontaktné načítanie. Takýto prenos osobných údajov je pritom zabezpečený na maximálnej úrovni šifrovania, čo vylučuje únik informácií.

V Nitre majú možnosti rozšíriť túto progresívnu časť výroby osobných dokladov. Koncern už do dodal ID karty do mnohých krajín na viacerých kontinentoch.

Video: Čo vyrába koncern Giesecke & Devrient Slovakia

Na začiatku čisté hárky, na konci karty

Vrstvy kariet si k sebe nájdu cestu až pri záverečnom zlisovaní, pred ktorým prekonali dlhú cestu. Na začiatku sú to len hárky vrchnej vrstvy kariet, na ktoré z designových tabúľ ofsetovou tlačou alebo sitami v prípade sieťotlače dostane presne to, čo si zákazník želá.

Keď je všetko nadstavené a pripravené, tak stroj môže chŕliť sedem tisíc hárkov každú hodinu, na každom je 48 kariet. Ďalšie vrstvy tvoria rôzne bezpečnostné prvky, prípadne antény, vyrobené z vodivého materiálu.

Práca len pre pozorné oči

Vytlačené design hárky v podniku zámerne kontrolujú ženské oči, ktoré hľadajú, či nemajú optické chyby. Štatisticky je totiž dokázané, že ženy sa vedia na takéto kontrolovanie lepšie sústrediť, majú citlivejší zrak pre túto prácu. Komplikovaný dizajn karty vyžaduje dokonalé sústredenie.

Čím je zložitejší, tým viac sa zvyšuje možnosť, že ho stroj na niektorej z kariet dokonale nevytlačí. Aj najmenšia nepresnosť, či už nepresná čiarka alebo vytrhnutý riadok, kartu vyradí do koša. Taká sa do rúk užívateľa nikdy nedostane.

Výroba
Foto: Giesecke & Devrient (G & D)

Vysoká kvalita je základ

Vysoké požiadavky na kvalitu sú pri platobnej karte, ktorú človek denne vyberá z obalu alebo peňaženky, prípadne používa v bankomate. Keďže riziko mechanického poškodenia je vysoké, v G & D sa ho snažia eliminovať.

SIM karta zase takmer celý svoj „život“ strávi v telefóne, ktorý treba chrániť pred elektromagnetickým žiarením či privysokou teplotou. V G & D sa vyrábajú aj nanoSIM karty. Okolo čipu už zostáva len milimeter obalu a vývoj stále smeruje k minimalizácii.

SIM karty a platobné karty sa priamo v Nitre môžu aj personalizovať. Osobné doklady tento proces absolvujú až u príslušných úradov danej krajiny.

Celý výrobný proces sa uskutočňuje pri konštantnej stanovenej teplote a povolenej prašnosti. Ľudia na pracoviskách majú dokonca na sebe špeciálne plášte, ktoré „ani chlp nepustia“. A osobné doklady vyrábajú v úplne čistej miestnosti, kde sa zamestnanci pohybujú v odevoch ako na operačnej sále. Klient môže mať istotu, že karta mu pri starostlivom používaní bude verne slúžiť.

Video: Typy ochrany koncernu Giesecke & Devrient Slovakia

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať