BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Snímka Patrika Pašša a Mateja Mináča Nickyho rodina (2011) si z 28. ročníka Medzinárodného filmového festivalu (MFF) v Jeruzaleme odniesla cenu v kategórii Židovská skúsenosť. Celovečerný dokument, ktorý na izraelskom podujatí uviedli v pondelok 11. júla a následne v utorok 12. júla, ocenilo Fórum pre uchovanie audio-vizuálnej pamäte.
„Veľmi si vážim túto nádhernú cenu z prestížneho festivalu, ktorá vysoko hodnotí profesionálne filmárske kvality nášho dokumentu. Často som sa o našom filme dočítal, že jeho apelatívnosť, dojemnosť, slzy cez smiech či opačne sú akosi automaticky zakódované v samotnej téme príbehu sira Wintona.
Na Jeruzalemskom filmovom festivale vysoko vyzdvihli koncepčnú a mravčiu prácu strihačov na čele s Patrikom Paššom, ktorí dopomohli ku vzniku ľudského a monumentálneho filmu, ako to píše porota vo svojom zdôvodnení ceny. Všetci sa z ceny veľmi tešíme,“ uviedol režisér Matej Mináč.
Porotu, ktorá snímku ocenila, tvorili: námestníčka riaditeľa Štátneho archívu Izraela zodpovedná za vzťahy s verejnosťou a riaditeľka projektov archívu Ruti Avramovitz, dokumentarista a historik raného obdobia izraelskej kinematografie Yaakov Gross a Billy Segal, riaditeľ Kanálu 1 izraelskej IBA, člen výborov pre program a výrobu Medzinárodnej federácie televíznych archívov (FIAT).
Nickyho rodinu začali v slovenských kinách premietať 16. júna, svetovú premiéru malo dielo 3. februára. Film o unikátnom hrdinskom skutku Sira Nicholasa Wintona, ktorý pred druhou svetovou vojnou zachránil pred takmer istou smrťou 669 detí z Československa, získal na 46. Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary získal Cenu diváka denníka Právo. Ako prvý slovenský film v porevolučnej histórii ho budú premietať v americkej kinodistribúcii a pripravuje sa aj kinodistribúcia v Austrálii a vo Francúzsku. V septembri uvedú Nickyho rodinu na Cinematiku v Piešťanoch v súťaži slovenských dokumentárnych filmov. Na jeseň sa film predstaví premiérovo v Londýne za predpokladanej účasti Nickyho Wintona.
O dojímavom príbehu sa neskôr dopočul slovenský režisér Matej Mináč, ktorý Wintonov čin priblížil v snímke Všichni moji blízcí (1999) a v dokumentárnom filme Nicholas G. Winton – Sila ľudskosti (2002), ktorý ocenili prestížnou cenou Emmy. Tentoraz sa viac zameral na jednotlivé osudy detí zachránených z Československa.