BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v septembri tohto roka oproti augustu zvýšila o 0,14 percentuálneho bodu na 13,84 %. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR (UPSVAR).
Dôvodom nárastu nezamestnanosti je podľa ústredia práce príchod absolventov stredných škôl do evidencie nezamestnaných a postupné ukončovanie sezónnych prác.
Ku koncu minulého mesiaca evidovali úrady práce 373,4 tisíc nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce. V porovnaní s koncom augusta ide o nárast o 3,8 tisíc osôb.
Bez práce je skoro pol milióna Slovákov
Oproti septembru minulého roka miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac vzrástla o 0,40 percentuálneho bodu a počet evidovaných nezamestnaných sa zvýšil takmer o 10,1 tisíc.
Celkový počet nezamestnaných, vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, bol ku koncu minulého mesiaca na úrovni 406,5 tisíc. Medzimesačne ide o nárast o 4,3 tisíc osôb.
Miera nezamestnanosti, ktorá je vypočítaná z celkového počtu nezamestnaných, v septembri medzimesačne vzrástla o 0,16 percentuálneho bodu na 15,06 %. V porovnaní so septembrom 2012 sa zvýšila rovnako o 0,16 percentuálneho bodu.
Nezamestnanosť vzrástla v siedmych krajoch
Miera nezamestnanosti v septembri medzimesačne vzrástla v siedmich krajoch na Slovensku, najvýraznejšie, o 0,42 percentuálneho bodu v Prešovskom kraji. Miera nezamestnanosti klesla len v Nitrianskom kraji, a to o 0,15 percentuálneho bodu. Najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti zaznamenal Prešovský kraj (19,81 %).
Nadpriemernú úroveň miery evidovanej nezamestnanosti nad slovenský priemer (13,84 %) zaznamenal ešte Banskobystrický kraj s 18,39 % a Košický kraj s 17,77 %. Z hľadiska okresov bola v septembri najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Rimavská Sobota (32,04 %). Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti dosiahol okres Bratislava I (5,29 %).
Minulý mesiac sa na trhu práce umiestnilo 19 754 evidovaných uchádzačov o zamestnanie, kým v auguste išlo o 15 042 evidovaných uchádzačov o zamestnanie. „V septembri úrady práce zaevidovali 12 810 uchádzačov o zamestnanie z radov absolventov stredných škôl, v auguste 2013 to bolo 807 absolventov – stredoškolákov,“ dodalo ústredie práce.
Sezónnosť je najvýraznejší faktor
Medzimesačný nárast nezamestnanosti je podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa McROY Group Luboša Sirotu možné pripísať predovšetkým sezónnemu vývoju a útlmu prác bežných pre letné obdobie. „Keďže trhu chýbajú výraznejšie prorastové impulzy, je práve sezónnosť rozhodujúcim faktorom, ktorý momentálne vplýva na vývoj nezamestnanosti,“ uviedol. V nasledujúcom období očakáva skôr stagnáciu.
„Určité oživenie môže priniesť predvianočné obdobie, výraznejšie nábory s ním spojené by mali prísť v novembri,“ hovorí Sirota. Ako ďalej uviedol, v budúcnosti bude pre vývoj nezamestnanosti dôležitý aj spôsob využitia peňazí z eurofondov v nasledujúcom programovom období na roky 2014 až 2020. „V súčasnosti sme svedkami často nesystematického a živelného míňania európskych peňazí na boj s nezamestnanosťou, ku ktorému dochádza na poslednú chvíľu. Štát sa bojí, že nám časť peňazí z eurofondov prepadne, dochádza preto k ad hoc presunom a zrýchlenej tvorbe nových projektov,“ tvrdí Sirota.
Ako upozornil analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub, septembrové údaje o miere nezamestnanosti sú každoročne ovplyvnené nástupom absolventov. Hlavne absolventi stredných, ale aj vysokých škôl, sa v septembri hlásia na úrady práce a zapĺňajú trh práce. „Ten v súčasnosti nie je dostatočne pružný na to, aby sa dokázal vysporiadať s takým návalom čerstvých absolventov, teda uchádzačov o prácu. Preto jednorazovo vzrástla nezamestnanosť o 0,14 percentuálneho bodu oproti augustu,“ upozornil. V septembri tiež podľa analytika pomaly končí aj najväčší záujem o sezónne práce. „Hlavná letná sezóna na kúpaliskách alebo v hoteloch skončila, a už nie je taký veľký dopyt po brigádnikoch alebo sezónnych výpomociach,“ tvrdí. Sezónny dopyt po zamestnancoch ešte pokračuje v poľnohospodárstve a v stavebníctve, kde je aj na konci leta a na jeseň dostatok práce. „Napriek tomu v tomto roku už zásadné zníženie nezamestnanosti neuvidíme,“ dodal Kozub.