KÁTHMANDU 4. mája (WEBNOVINY) – Nepálska vláda požiadala zahraničných partnerov, aby ukončili pátracie a záchranné operácie po zemetrasení, ktoré zasiahlo krajinu pred deviatimi dňami, keďže už viac nie je nádej, že by sa pod sutinami mohli nachádzať živí ľudia.
Humanitárne tímy ostávajú
Podľa pondelňajšieho vyjadrenia predstaviteľa nepálskeho ministerstva vnútra Rameshwora Dangala pre agentúru Reuters môžu zahraničné tímy odísť, ak „zároveň nie sú špecialistami na odpratávanie sutín“. Šéf indických špecializovaných síl pre katastrofy, ktoré prišli zasahovať do Nepálu ako jedna z prvých zahraničných organizácií, O.P. Singh povedal, že vláda požiadala o ukončenie prác „všetky pátracie a záchranné, nie však humanitárne tímy“.
Ničivé zemetrasenie v Nepále z 25. apríla si podľa aktuálnej bilancie vyžiadalo takmer 7300 mŕtvych a vyše 14 300 zranených. Pre himalájsku krajinu je najhoršou pohromou svojho druhu od roku 1934 a podľa minulotýždňového odhadu premiéra Sušila Koiralu by mohol počet obetí na životoch stúpnuť až na 10-tisíc. Polícia a miestni dobrovoľníci v pondelok našli telá približne stovky turistov a dedinčanov zavalených lavínou vyvolanou zemetrasením v odľahlej časti Nepálu.
Pátracie a záchranárske tímy po katastrofe poskytli desiatky krajín a mnohé tiež prisľúbili peniaze na obnovu domov, nemocníc a historických pamiatok. Podľa údajov OSN zemetrasenie v 28-miliónovom Nepále postihlo osem miliónov ľudí, z ktorých najmenej dva milióny budú najbližšie tri mesiace potrebovať pomoc v podobe stanov, potravín, vody a liekov.
Nepálski záchranári objavili medzi troskami ďalších živých
Obetí v Nepále je vyše 6600, šance nájsť živých sú minimálne
Tisíc Európanov v Nepále stále nenašli, nič o nich nevedia
Nepálčania spia v blate, stále však čakajú na zázraky
Slováci sú už z Nepálu doma, dvoch previezli do nemocnice
Chlapec po zemetrasení v Nepále prežil pod sutinami päť dní
Slovensko pomôže zničenému Nepálu, pošle aj tím záchranárov
Európska komisia poskytne ďalšie milióny
Európska komisia v pondelok schválila finančnú pomoc pre Nepál vo výške 16,6 milióna eur. Pomoc EÚ bude poskytnutá priamo nepálskej vláde do konca tohto týždňa.
V nadväznosti na spoločnú misiu EÚ a OSN v Nepále Európska komisia v rámci núdzovej pomoci uvoľnila v pondelok ďalšie tri milióny eur, čím na pomoc krajine po zemetrasení vyhradila celkovo už 22,6 miliónov eur. Táto finančná pomoc je pritom prídavkom k celkovej pomoci pre Nepál, do ktorej prispievajú aj členské štáty a expertné tímy EK špecializované na humanitárnu pomoc a civilnú ochranu.
Eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica v pondelok vyhlásil, že pridelená podpora je prejavom solidarity EÚ s nepálskym ľudom. „Je nevyhnutné, aby nepálska vláda mohla pokračovať v humanitárnom úsilí ako aj naštartovaní prác zameraných na obnovu zničených oblastí. Len čo dokončíme vyhodnocovanie základných potrieb, budeme sa zaoberať tým, ako Nepálu pomôcť ďalej,“ dodal Mimica.
Pomoc Európskej únie je zameraná na pokrytie najurgentnejších potrieb v oblastiach, ktoré boli najviac dotknuté zemetrasením. Spadá do nej obnovenie dodávok pitnej vody, poskytnutie zdravotníckeho materiálu, núdzových prístreší a tiež obnova telekomunikačného spojenia.
V rámci dlhodobej pomoci sa chystá EK Nepálu do roku 2020 poskytnúť až 360 miliónov eur, ktoré by mali byť použité na podporu vzdelávania, udržateľný rozvoj vidieka a tiež posilnenie demokracie. Účel podpory však môže byť ešte prehodnotený v súvislosti s najnaliehavejšími potrebami krajiny ovplyvnenými zemetrasením.