BRUSEL 24. júna (WEBNOVINY) – Severoatlantická aliancia sa nenechá vtiahnuť do pretekov v zbrojení. Na úvod dvojdňového zasadnutia ministrov obrany NATO v Bruseli to v stredu uviedol generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg. Podľa jeho slov je súčasné tempo zbrojenia spojencov odpoveďou na „agresívne kroky“ Ruska v Európe.
—-> TU.
„Anexia časti iného územia nie je defenzívny akt, je to akt agresie“, uviedol Stoltenberg s odkazom na vlaňajšiu anexiu Krymu. Dodal, že Rusko aj naďalej vysiela vojakov a vojenské vybavenie aby destabilizovalo východnú Ukrajinu.
Rusko je zodpovedné za agresívne činy v Európe
Podľa jeho slov „niet pochýb o tom, že Rusko je zodpovedné za agresívne činy v Európe“. Hlavným ťažiskom bruselskej schôdzky ministrov majú byť podľa Stoltenberga diskusie o posilnení kolektívnej obrany, pretože „NATO sa musí vyrovnať s novým a náročnejším bezpečnostným prostredím“.
„Očakávam, že aj naďalej budeme zvyšovať silu a schopnosť síl rýchlej reakcie NATO, vrátane ich leteckej a námornej zložky a útvaru špeciálnych síl. Spoločne očakávame, že tieto sily narastú na 40.000 vojakov, čo je výrazný nárast v porovnaní s ich predchádzajúcim stavom v počte 13.000 vojakov,“ skonštatoval Stoltenberg.
Existujú sily, ktoré nechcú mier na Ukrajine, tvrdí Rusko
Páchatelia zostrelenia MH17 nad Ukrajinou majú byť odsúdení
Rusko pomôže utečencom z Ukrajiny, do konfliktu nezasiahne
USA nechcú priamy konflikt s Rusmi, spojencov budú brániť
Aliancia chce urýchliť vojenské rozhodovanie
Aliancia chce podľa neho zlepšiť prípravu plánovania a urýchliť politické a vojenské rozhodovanie. To by jednotkám rýchleho nasadenia umožnilo rýchlo zareagovať prípade vypuknutia nových bezpečnostných kríz.
Stoltenberg nezabudol ani na výdavky na obranu. Zopakoval, že v tomto roku iba päť krajín z 28-člennej aliancie vyčlení na obranu minimálne dve percentá HDP. Ocenil, že 18 krajín zvýšilo obranné výdavky, celkovo však investície členov NATO do obrany tohto roku klesnú o 1,5 percenta.
„Musíme urobiť viac, aby sme zvýšili investície do našej obrany lebo vzrástli riziká pre našu bezpečnosť,“ zdôraznil šéf aliancie. NATO sa podľa neho nenechá vtiahnuť do pretekov v zbrojení, na druhej strane však musí udržať členské krajiny v bezpečí.
Pomoc by malo dostať Moldavsko
Ohľadom vzťahov aliancie s jej partnermi Stoltenberg prisľúbil dôraznejšiu spoluprácu v snahe udržať stabilitu v okolí členských štátov aliancie. V tomto smere hovoril o poskytnutí pomoci Moldavsku pri posilňovaní jeho obranných a bezpečnostných inštitúcií.
Vo štvrtok má šéf aliancie na programe stretnutie s ukrajinským ministrom obrany. Avizoval, že chce preskúmať podporu, ktorú aliancia poskytuje pre zaistenie suverenity Ukrajiny. V rámci dvojdňového zasadania ministrov na je programe aj rokovanie s afganským ministrom obrany, v rámci ktorého sa bude diskutovať o dlhodobej podpore NATO pre Afganistan.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.