PREŠOV 13. augusta (WEBNOVINY) – Vedenie Nemocnice s poliklinikou sv. Jakuba, n.o. v Bardejove odmieta obvinenia pacientky Marianny Petejovej Meššovej zo Zborova, že jej 11. januára 2012 v rámci predoperačnej prípravy pri zavádzaní centrálneho žilového katétra spôsobili obojstranný pneumothorax (vniknutie vzduchu do hrudníka, do priestoru medzi popľúcnicou a pohrudnicou), či dokonca prepichli pľúca, ako to pacientka minulý týždeň interpretovala pred médiami.
Riaditeľ bardejovskej nemocnice Marián Petko na utorkovej tlačovej besede v Prešove uviedol, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, kde pacientka podala sťažnosť, im dal pokutu 500 eur, čo je sankcia na najnižšej možnej hranici. „Už z toho vyplýva, že nedošlo k závažnému porušeniu zdravotnej starostlivosti z našej strany,“ povedal Petko. Strop pokuty je 9 900 eur.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou si prizval na posúdenie prípadu konzultanta z odboru anestéziológie a intenzívnej medicíny. V záverečnom stanovisku adresovanom Petejovej Meššovej sa uvádza, že „napriek správnej indikácii zo strany poskytovateľa, s úmyslom zabezpečiť Vám lepšiu pooperačnú starostlivosť, došlo k pochybeniu zo strany poskytovateľa pri zavádzaní CŽK (centrálneho žilového katétra pozn. red.)“.
Zdravotná starostlivosť nebola poskytnutá správne
Úrad výkonom dohľadu zistil, že zdravotná starostlivosť nebola poskytnutá správne. Ďalej sa v stanovisku uvádza, že boli zistené aj nedostatky vo vedení zdravotnej dokumentácie.
Riaditeľ nemocnice informoval, že nedostatočná dokumentácia sa týka toho, že nemali písomný súhlas od pacientky na zavedenie kanyly. Disponovali iba jej súhlasom na vykonanie operácie. Že dnes pacientka spochybňuje rozhodnutie lekárov zaviesť jej pred operáciou centrálny žilový katéter, nie je podľa Petka na mieste.
Nemocnica sa tak rozhodla z dôvodu, že sa mala na druhý deň podrobiť závažnému zákroku, operácii zhubného nádoru, ktorý trvá približne päť hodín. Podľa Petka ide o štandardný postup, lebo pri takomto zákroku je pravdepodobnosť veľkého úniku krvi a ďalších tekutín.
Zavedenie kanyly robil lekár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, ktorému sa prvé dva vpichy do pravej strany nepodarili. Preto privolali primára oddelenia Juraja Holtmana, ktorý na prvý vpich pacientke zaviedol katéter do ľavej strany. Podľa jeho slov zmenil stranu vpichu preto, aby pacientku zbytočne nestresoval, lebo úkon prežívala „prehnane citlivo“.
Petko zdôraznil, že bol tým porušený iba metodický postup, ktorý neodporúča pichať kanylu z druhej strany, čo sa však v opodstatnených prípadoch môže vykonať. „Nemocnici nebola preukázaná priama príčinná súvislosť s následnými komplikáciami pacientky,“ povedal riaditeľ.
Lekári zmenili postup operácie
Lekári sa nakoniec rozhodli, že operáciu nebudú robiť laparoskopicky, ako sa dohodli s pacientkou, ale klasickou formou. Pacientka s tým nesúhlasila a rozhodla sa ísť na operáciu do Košíc. Z nemocnice odišla na vlastnú žiadosť na druhý deň (12. januára) aj so zavedenou kanylou. O dva dni jej kanylu vybrali na vlastnú žiadosť pre zvýšené teploty. Pacientka naďalej ostala v domácom ošetrení manžela, ktorý je jej obvodným lekárom.
Petko uviedol, že obojstranný pneumothorax pacientke zistili až 17. januára na CT. Nedá sa zistiť, kedy k nemu došlo. Okamžite ju prijali do nemocnice, kde ju štyri dni liečili. Domov ju prepustili 20. januára.
Petko prehlásil, že nemocnica sa Marianny Petejovej Meššovej neospravedlní, ako to žiadala, lebo pošpinila dobré meno nemocnice, keď nepravdivo informovala médiá. Od zverejnenia prípadu dostala nemocnica aj niektorí lekári viacero osočujúcich e-mailov a vyhrážok. Preto sa vedenie nemocnice rozhodlo, že podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Marianna Petejová Meššová je presvedčená, že jej zdravotné komplikácie po zavedení kanyly spôsobila bardejovská nemocnica. Pre média v utorok uviedla, že podá podnet na súd, aby súdni znalci rozhodli, kde sa stala chyba. Súčasne bude žiadať aj finančné odškodnenie. Výšku sumy neuviedla.