- aktualizované 16. mája, 20:39
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyzval Izrael aj palestínske hnutie Hamas k okamžitému ukončeniu eskalácie bojov. Uviedol to pri príležitosti začiatku dnešného mimoriadneho zasadania bezpečnostnej rady OSN. Vyjadril sa, že OSN aktívne zapája všetky strany na dosiahnutie okamžitého prímeria.
Varoval, že najvážnejšia eskalácia násilia v Pásme Gazy za uplynulé roky „len udržiava smrteľný cyklus, deštrukciu a zúfalstvo a posúva horizont akejkoľvek nádeje na spolunažívanie a mier„.
Znepokojuje ho rastúci počet mŕtvych
Na stretnutí sa majú zúčastniť palestínsky minister zahraničných vecí a jeho kolegovia z Jordánska, Egypta, Číny, Tuniska, Nórska, Írska, Alžírska, zástupca ministra zahraničných vecí Ruska a vyslanci ďalších krajín. Rovnako prisľúbili účasť aj predstavitelia Izraela a Ligy arabských štátov.
Izraelská armáda zasiahla dom lídra Hamasu v Gaze
Guterres povedal, že ho veľmi znepokojuje narastajúci počet mŕtvych palestínskych civilistov v dôsledku izraelských náletov a takisto ho mrzia aj obete na strane Izraela, ktoré majú na svedomí rakety vystrelené z Gazy.
Útoky budú pokračovať v plnej sile
Sobotné zničenie 12-podlažnej budovy v Gaze, v ktorej sídlili viaceré svetové médiá, označil za „extrémne znepokojivé“. Zdôraznil, že novinári musia pracovať bez strachu a obťažovania.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu povedal, že vojenské operácie budú „nejaký čas“ pokračovať v „plnej sile“. V televíznom príhovore potvrdil, že Izrael „chce, aby hnutie Hamas tvrdo zaplatilo“ a zároveň chce „návrat mieru, bezpečnosti a obnoviť zastrašujúci pocit“.
Netanjahu vysvetlil útok na budovu
Tiež vysvetlil, prečo armáda v sobotu v Gaze zrovnala so zemou 12-podlažnú budovu, v ktorej sa nachádzali byty či kancelárie agentúry The Associated Press (AP) alebo spravodajskej televízie Al-Džazíra. Vyhlásil, že v nej malo kancelárie aj nepriateľské palestínske hnutie Hamas. Neposkytol však žiaden dôkaz.
V rozhovore pre reláciu Face the Nation spoločnosti CBS povedal, že budova bola „úplne legitímny cieľ“. Na otázku, či počas sobotňajšieho telefonátu s americkým prezidentom Joeom Bidenom poskytol nejaký dôkaz, odpovedal, že takéto záležitosti riešia cez spravodajské služby.
Premiér podľa vlastných slov dúfa, že boje „nebudú trvať veľmi dlho“. „No Hamas napadol nás,“ dodal. Vyjadril sa tiež k správe, podľa ktorej hnutie Hamas súhlasilo s mierom dohodnutým Egyptom, no Izrael zaujal opačné stanovisko. „Ja viem niečo iné,“ odvetil.
Nálety zabili 42 ľudí
Nedeľné nálety zničili v Gaze tri budovy a zabili najmenej 42 ľudí. Bol to najkrvavejší útok od pondelkového vypuknutia bojov. Doteraz zomrelo v Gaze najmenej 181 Palestínčanov, vrátane 52 detí a 31 žien. Zranených je zhruba 1225 osôb. V Izraeli prišlo o život osem ľudí, vrátane päťročného chlapca a vojaka.
Pri náletoch v Gaze zomreli ďalšie deti a ženy, vyslanec USA prišiel dohodnúť prímerie s Izraelom a Palestínou
Izraelská armáda tiež predtým zasiahla dom lídra palestínskeho militantného hnutia Hamas v Gaze. Hovorca armády v nedeľu prezradil, že Jahjá Sinvár sa zrejme ukrýva so zvyškom vysokopostavených predstaviteľov organizácie. Predtým zase bombardovala dom, v ktorom žije popredný politický predstaviteľ Hamasu Chálil Hajja.
Ľudia opustili svoje domovy
V nedeľu mali virtuálne bezpečnostné stretnutie aj zástupcovia 57-člennej Organizácie islamskej spolupráce (OIC). Saudská Arábia vyzvala medzinárodné spoločenstvo k spolupráci s cieľom ukončiť izraelské vojenské operácie v oblasti. Zároveň chce umožniť bezpečný vstup pre humanitárne organizácie.
Palestínsky minister zahraničia Rijád al-Malki označil Izrael za „štát apartheidu“, ktorý „sa dopúšťa zločinov a brutality voči našim ľuďom v Gaze“. Dodal, že v dôsledku konfliktu už 10-tisíc obyvateľov opustilo svoje domovy.
Politik vyzval moslimské krajiny, aby všetkými dostupnými spôsobmi podporili palestínsky ľud a navrhol uvaliť na Izrael politické aj ekonomické sankcie.