BRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Vedenie rezortu obrany už nechce prichádzať o vycvičených, skúsených a dobre pripravených vojakov, ako tomu bolo doteraz.
Preto podľa ministra Martina Glváča (Smer-SD) pripravilo návrh nový zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov, ku ktorému sa už skončilo pripomienkové konanie. Šéf rezortu je presvedčený, že povolanie vojaka môže byť celoživotné. „Pripravili sme celý rad opatrení, aby bola služba v Ozbrojených silách SR atraktívnejšia a neprichádzali sme o kvalitných a dobre pripravených vojakov,“ uviedol Glváč.
Mnohých vojakov nepovýšia
Minister argumentuje napríklad tým, že nepopulárny konkurenčný výber po novom nahradí systém riadenia služobnej kariéry. Konkurenčné výbery zaviedli zákonom z roku 2005 – prechádzajú nimi vojaci krátko pred tým, ako sa naplní doba výsluhy v ich hodnosti – po nej by mali byť povýšení do vyššej hodnosti. Komisia posudzuje podľa služobných hodnotení dovtedajší výkon služby takýchto vojakov a zostavuje ich poradie.
Na vyššiu hodnosť prejde toľko vojakov, koľko je tam v danom momente voľných pozícií, mnohí sa tam teda nedostanú. Aj bývalý minister obrany a poslanec Ľubomír Galko (nezaradený, SaS) považuje za mimoriadne dôležité, že v zákone dochádza k prehodnoteniu doterajšej formy konkurenčných výberov.
„Boli pre vojakov mimoriadne nevýhodné a často až diskriminujúce,“ poznamenal. Galko však pripomenul, že tento zákon bol rozpracovaný už vtedy, keď on šéfoval rezortu obrany. „Je smutné a tragikomické zároveň, že ministrovi Martinovi Glváčovi predloženie tohto, pre vojakov mimoriadne dôležitého zákona do pripomienkového konania, trvalo neuveriteľné dva roky od jeho nástupu. Zrejme mal iné priority,“ dodal Galko.
Posilnenie právomocí veliteľov
Zákon by mal priniesť aj novinku, ktorá sa bude týkať jednotlivých odborností v armáde. „Zavedie sa tzv. garant vojenskej odbornosti, ktorý má účelnejšie sledovať kariéru profesionálneho vojaka v rámci jeho vojenskej odbornosti,“ poznamenal Glváč.
Podľa návrhu bude garantom ten profesionálny vojak, ktorý je v danej vojenskej odbornosti na najvyššom stupni velenia v najvyššej vojenskej hodnosti. Medzi jeho kompetencie bude patriť povoľovanie zmeny vojenskej odbornosti a jej špecializácie. Bude môcť navrhovať personálne opatrenia profesionálnych vojakov vo svojej odbornosti, resp. sa k nim bude môcť vyjadrovať. Garant spolu s veliteľom budú tvoriť personálne zámery s profesionálnymi vojakmi v danej odbornosti.
Podľa Glváčových slov sa posilnia právomoci veliteľov pri povyšovaní, rozšíri sa oblasť starostlivosti o profesionálneho vojaka, platy budú stúpať aj po odslúžení 27 rokov. Posilnenie veliteľských právomocí sa podľa návrhu prejaví pri povyšovaní. Profesionálneho vojaka povýši služobný úrad do vyššej hodnosti po splnení zákonných podmienok na návrh veliteľa a v súlade so spomínaným personálnym zámerom.
Návrh zákona predpokladá rozšírenie tabuľky hodnostných platov o dva platové stupne – doteraz im platy stúpali do odslúženia 27 rokov (ku koncu služby vždy po troch rokoch), po novom by to bolo aj po odslúžení 33 rokov. Pritom sa u všetkých vojenských hodností okrem vojenských hodností vojak 2. stupňa, slobodník a poručík zachováva rast platov vo všetkých platových stupňoch.
Exminister zákon kritizuje
Tabuľka hodnostných platov by sa začínala na sume 608 eur pre vojaka 2. stupňa, ktorý ešte nemá za sebou ani rok služby. Stropom hodnostných platov by bolo 3 254,50 eura pre generála, ktorý je v armáde viac ako 33 rokov. Plat profesionálneho vojaka tvorí hodnostný plat a ďalšie prípadné zložky: platová kompenzácia za sťažené vykonávanie štátnej služby, príplatok výkonným letcom, výsadkárom, príslušníkom Vojenského spravodajstva, Vojenskej polície, zdravotníckym pracovníkom, vrcholovým športovcom, príplatok za zastupovanie alebo za výkon voľnej veliteľskej funkcie, odmena a zahraničný príspevok.
Bývalý minister obrany a poslanec Martin Fedor (SDKÚ-DS) vníma navrhnutý zákon ako snahu o urgentné zníženie personálnych nákladov v rezorte obrany. „To je motto tohto zákona. Ťahá sa to ako červená niť všetkými jeho stranami a prejavuje sa to ustanoveniami, ktoré hovoria o okliešťovaní možností, ktoré profesionálni vojaci v súčasnosti majú,“ myslí si Fedor.
Upozornil na to, že v návrhu zákona rezort obrany ruší možnosť vojakov prejsť rekvalifikáciou na náklady štátu. „Znižujú niektoré typy príspevkov, iné rušia, škrtajú rôzne typy benefitov,“ dodal poslanec. Poukazuje na to, že vojakom by v budúcnosti už nemali vyplácať príspevok za vyvedenie na cvičenie, stabilizačný príspevok a príspevok na bývanie sa majú zlúčiť, okrem toho sa plánuje redukcia cestovných náhrad.
Prípravná a dočasná služba
V súčasnosti môžu byť vojaci len v prípravnej a dočasnej štátnej službe, po novom by mali pre nich existovať hneď štyri druhy štátnej služby – prípravná, dočasná, stála a krátkodobá. Autori návrhu v snahe o prechod vojenskej služby na celoživotné povolanie navrhujú predĺžiť trvanie štátnej služby pre jednotlivé vojenské hodnosti. Okrem toho sa ruší doba, po ktorej vojaci v jednotlivých hodnostiach dosiahli výsluhu, teda by mali prejsť na vyššiu hodnosť.
Návrhom sa ustanovuje aj jednotná veková hranica 55 rokov veku pre všetky vojenské hodnosti (s výnimkou vojaka 2. stupňa, slobodníka a poručíka u novoprijatých profesionálnych vojakov). Napríklad čatár má dnes stanovenú dobu výsluhy, teda že z tejto hodnosti by ho mali povýšiť najskôr po piatich rokoch a na tejto hodnosti by mal zotrvať maximálne 16 rokov. Po novom by čatár musel v tejto hodnosti odslúžiť minimálne štyri roky a maximálne 17 rokov. Čatárom by mohol byť do 55 rokov svojho veku.