BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – Návrh poslankyne za KDH Moniky Gibalovej, aby mohli sociálne štipendiá dostávať vysokoškoláci zo sociálne slabších rodín aj na štúdium v zahraničí, má podľa ministerstva školstva viacero nedostatkov.
„Nie sú jasné jeho dopady na štátny rozpočet, predpokladaný počet občanov, ktorých by sa podpora mala týkať, a na to nadväzujúca schopnosť ministerstva tieto žiadosti riešiť,“ povedal agentúre SITA hovorca ministra Michal Kaliňák.
Ako dodal, návrh napríklad nerieši, ako sa má ministerstvo dozvedieť o tom, že študent už skončil štúdium v zahraničí a nemá viac nárok na vyplácanie štipendia.
„Keď štipendium poskytuje vysoká škola, táto jeho vyplácanie zastaví hneď, ako zanikne nárok z dôvodu skončenia štúdia, ministerstvo by takúto informáciu z vysokej školy v zahraničí nezískalo, a podľa návrhu ani študent nie je povinný nijak dokladovať, že mal nárok na podporu počas celého obdobia,“ poznamenal Kaliňák.
Gibalovej návrh podľa rezortu pokrivkáva
Túto situáciu podľa neho nie je možné upraviť ani vyhláškou, ktorej vydanie sa v návrhu zákona predpokladá. Išlo by totiž o úpravu práv a povinností, čo nie je možné v takomto rozsahu riešiť v nižšej právnej norme.
Rezort tiež Gibalovej návrhu vyčíta, že z neho nie je jasné, či ide o podporu študujúcich na zahraničných vysokých školách, čo sú vysoké školy pôsobiace v SR na základe oprávnenia vydaného ministerstvom, alebo na podporu štúdia v zahraničí.
„V prípade, že ide len o časť občanov, ktorí študujú na zahraničných vysokých školách v Slovenskej republike, nie je dôvod, aby o žiadostiach rozhodovalo ministerstvo, keďže to môžu robiť samotné vysoké školy,“ hovorí Kaliňák.
Monika Gibalová z KDH argumentuje, že študenti, ktorí si vyberú študijný program, alebo jeho kombináciu, ktorý nie je možné študovať na slovenských vysokých školách, sa dostávajú do nevýhodného postavenia voči študentom študujúcim na Slovensku.
Žiadosti zaťažujú školy
Opatrenie by podľa nej malo vysokým školám od januára 2013 ustanoviť len možnosť udeľovať takéto štipendiá, nie povinnosť.
Slovenská rektorská konferencia (SRK) považuje Gibalovej návrh za férový.
Avšak súhlasí s ním pod podmienkou, že by sa agenda sociálnych štipendií presunula z rezortu školstva pod ministerstvo práce, čo navrhovala už v rámci pripomienkovania ministerskej vyhlášky.
„V momentálnej legislatívnej úprave si to neviem predstaviť,“ povedal agentúre SITA šéf SRK Libor Vozár. Podľa neho narastajúci počet žiadostí školy administratívne zaťažuje.
Vozár ako príklad uvádza Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre, kde je rektorom. Len na tejto škole vybavujú sociálne štipendiá traja pracovníci na plný úväzok. Rozšírenie možností pre ďalších žiadateľov by si zrejme vyžiadalo ešte viac personálu.