Slovenskí poľnohospodári sa 27. februára (štvrtok) pridajú k protestu českých a ďalších poľnohospodárov z Európskej únie (EÚ) proti obchodnej dohode Mercosur a s poľnohospodárskou technikou sa vydajú na slovenský hraničný priechod Hodonín – Holíč. Ako informovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), vyjadria tak odmietavý postoj s uvoľňovaním obchodných bariér EÚ s krajinami Latinskej Ameriky v oblasti agropotravinárstva.
„Na hranicu pricestujú i zástupcovia ďalších poľnohospodárskych zoskupení z Maďarska a Rakúska. Nemeckí poľnohospodári sa stretnú so svojimi kolegami na nemecko-českých hraničných prechodoch. Spoločne tak európski výrobcovia potravín povedia hlasné NIE dovozu rizikových a nekvalitných potravín z tretích krajín,“ uviedla SPPK.
Dopravné obmedzenia na území SR
Kolóna poľnohospodárskej techniky od členov Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Bratislava, Trnava a Senica vyrazí na protest vo štvrtok ráno spoločne o deviatej hodine z Radošoviec a v sprievode polície sa bude presúvať na hranicu. S dopravnými obmedzeniami na území SR by mali motoristi počítať najmä smerom na Radošovce, Popudinské Močidľany a Holíč až po hraničný priechod s Hodonínom.
Európska komisia predstavila svoju víziu pre agropotravinárstvo, Slovensko ocenilo pozitívne náznaky zmiernenia zelenej politiky
V poobedňajších hodinách by už mala byť premávka plynulá. Komora pripomenula, že na konci roka vo veľkom protestovali Poliaci. V januári európski poľnohospodári svoj kritický názor vyjadrili pred Európskym parlamentom v Štrasburgu a najnovšie sa už tento štvrtok stretnú na hraničnom priechode Hodonín – Holíč.
Podporenie mediálnymi aktivitami
SPPK informovala, že hlavná vlna štvrtkových protestov s použitím ťažkej poľnohospodárskej techniky sa uskutoční naprieč Českou republikou a na vybraných hraničných priechodoch na česko-nemeckej strane. Na česko-slovenskú hranicu Hodonín – Holíč pricestujú na traktoroch českí a slovenskí poľnohospodári, kde ich budú čakať ich maďarskí a rakúski kolegovia. Rumuni a Francúzi podporia protest mediálnymi aktivitami. Do podpory protestu sa zapoja aj poľskí poľnohospodári.
„Chceme sa dopredu ospravedlniť všetkým motoristom, ktorým vo štvrtok obmedzíme dopravu. Musíme sa však rázne, a pritom slušne ozvať aj v mene všetkých našich spotrebiteľov, že nám nie je jedno, aké nekvalitné potraviny sa budú podpisom dohody Mercosur dovážať do Európskej únie. Pridávame sa tak k protestu našich českých kolegov ako aj poľnohospodárov z iných krajín EÚ a symbolicky sa stretneme na spoločnom hraničnom priechode, aj prostredníctvom ktorého prúdia do našich krajín potraviny pôvodom mimo EÚ,“ uviedol Andrej Gajdoš, predseda SPPK.
Väčšia príležitosť na dovozy
Komora doplnila, že v krajinách Latinskej Ameriky sa v poľnohospodárstve používajú antibiotiká, nedovolené hormonálne látky alebo v Únii zakázaná mäsokostná múčka. Rizikové produkty tak podpisom dohody Mercosur a odstránením alebo zmiernením colných bariér dostanú väčšiu príležitosť na dovozy k európskym spotrebiteľom. Očakávajú sa výraznejšie importy do EÚ najmä v prípade mäsa, ale aj cukru alebo medu.
Agropotravinári z krajín Vyšehradskej štvorky odmietajú dohodu Mercosur, predstavuje riziko pre zdravie občanov a poľnohospodárstvo - VIDEO
„Na jednej strane chápeme širší význam dohody Mercosur pre európsku a teda aj slovenskú ekonomiku. Na druhej strane nám nie je ľahostajné, aké potraviny budeme z Latinskej Ameriky kupovať našim rodinám, pokiaľ sa začnú masívnejšie dovážať do obchodov. Práve preto chceme naším štvrtkovým protestom apelovať na politikov, aby presadzovali miernejšiu podobu Mercosuru a v ďalšom schvaľovacom procese na úrovni členských krajín, Európskeho parlamentu či Rady EÚ sa zasadili za vyňatie agropotravinárskej kapitoly spod dohody Mercosur,“ dodal Andrej Gajdoš.