Predstavili textíliu budúcnosti. Nešpiní sa, perie sa v studenej vode, šetrí prírodu i peňaženky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
plastová taška
Vedci prišli na to, ako efektívne prepojiť recykláciu plastov s výrobou oblečenia. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Módny priemysel je jedným z najviac znečisťujúcich priemyslov na svete. Ročne spotrebuje obrovské množstvo vody, produkuje milióny ton odpadu a päť až desať percent globálnych emisií skleníkových plynov.

Pranie a sušenie oblečenia spotrebuje ďalšiu energiu a vodu, a to dokonca viac ako počas výroby. Odborníci sa preto snažia nájsť spôsob, ako zlepšiť reputáciu módneho priemyslu a znížiť veľkú stopu, ktorú zanecháva na životnom prostredí.

Polyetylén

Americkým vedcom sa podarilo vytvoriť textilné tkanivo z polyetylénu spôsobom, ktorý podľa nich môže znížiť znečistenie plastmi a zároveň zvýšiť udržateľnosť módneho priemyslu. Polyetylén je plast, ktorý môžeme nájsť takmer všade, od plastových tašiek po obaly na jedlo.

Nová textília má široký potenciál využitia, a to od plaviek po špičkovú módu. Plastová tkanina je ekologickejšia ako prírodné vlákna a umožňuje viacnásobnú recykláciu. Štúdiu zverejnili v žurnále Nature Sustainability.

Bunda z plastovej tašky

Svetlana Boriskina z Massachusetts Institute of Technology (MIT) v Cambridgei povedala, že plastové tašky, ktoré nikto nechce, sa môžu zmeniť na využiteľné textílie s nízkou ekologickou stopou.

„Neexistuje žiaden dôvod, prečo by sme nemohli z obyčajnej plastovej tašky vytvoriť vlákno a použiť ho na výrobu luxusných odevov,“  dodala.

Tkanina je vyrobená z vlákien polyetylénu tkaných na priemyselných krosnách do textílií, ktoré sú navrhnuté na komfortné nosenie. „Z koša môžete prejsť doslova k široko využiteľným odevom, ktoré poskytujú komfort a môžete ich viackrát recyklovať na nové oblečenie,“ vyjadrila sa.

Podstatné je, že novo navrhnuté a vytvorené vlákna dokážu prepúšťať vodu na rozdiel od bežného polyetylénu, ktorý ju odpudzuje.

Slabiny konvenčných materiálov

Výskumníci tvrdia, že látka je počas celého životného cyklu oveľa menej škodlivá pre životné prostredie ako vlna, bavlna, ľan, hodváb, nylon a polyester.

Polyetylén má nižšiu teplotu topenia ako iné syntetické polymérne materiály. Syntéza surového polyetylénu tiež produkuje menej skleníkových plynov a tepla ako syntéza iných konvenčných materiálov, akými sú polyester alebo nylon.

Na pestovanie bavlny je potrebné veľa pôdy, hnojív a vody, čo predstavuje obrovskú ekologickú stopu.

„Ak niekto vyhodí plastovú tašku do oceánu, je to problém. Ale ak tieto tašky jednoducho zrecyklujeme a môžeme z polyetylénu vyrobiť tenisky alebo športovú bundu, má to pozitívny dopad na ekonomiku a ľudí to motivuje tieto tašky zodvihnúť a recyklovať,“ povedala vedkyňa.

Pranie a farbenie

Novinku je možné prať v studenej vode, čo predstavuje ďalšie zníženie stopy na životnom prostredí. „Nešpiní sa, pretože sa naň nič nelepí. Polyetylén stačí prať 10 minút v studenej vode, bavlnu hodinu v horúcej vode,“ podotkla Boriskina.

Plast je možné pred výrobou látky prefarbiť rôznymi farbami. „Nepotrebujeme využívať tradičný proces farbenia textílií ponorením do roztokov s chemikáliami. Vlákna z polyetylénu môžeme zafarbiť suchým spôsobom,“ uviedla.

Vedci pridali farebné častice do práškového polyetylénu pred jeho premenou na textilnú formu. Do vlákien sa začlenili a zafarbili ich.

Recyklácia a využitie

Keďže je nový typ vlákna vyrobený len z jedného typu plastu, dá sa opätovne recyklovať na výrobu nových odevov. Jeho využite vidia v športovom oblečení, vestách či legínach. Z dlhodobého hľadiska ho bude zrejme možné využiť aj na výrobu ochranných skafandrov pre astronautov vo vesmíre.

Mark Sumner z University of Leeds v komentári k štúdii uviedol, že sa ešte len uvidí, či sa látka uchytí v praxi. Upozornil, že typické vlastnosti polyetylénu ako pevnosť a teplota topenia môžu obmedziť využitie plastu v textíliách, rovnako ako jeho nízka absorpcia vlhkosti.

„Základná výzva v tomto prípade je rovnaká ako u všetkých iných nových typoch vlákien, a teda ako sa textílii podarí zosúladiť s požiadavkami zákazníkov týkajúcich sa pohodlia či celkového pocitu z nosenia,“ vysvetlil.

Dodal, že dôležité je, aby si ľudia chceli takéto oblečenie kupovať. „Ak bude látka tuhá alebo vosková, nebude pohodlná a preto si ju zákazníci nekúpia, tým pádom je využitie vlákna v oblečení obmedzené,“ povedal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mark SumnerSvetlana Boriskina
Firmy a inštitúcie Massachusetts Institute of TechnologyNature SustainabilityUniversity of Leeds