Rebríček najväčších producentov plastového odpadu opäť vedú známe firmy

plast, plastové fľaše, odpad
Spojené kráľovstvo produkuje viac plastového odpadu na osobu ako ktorákoľvek krajina sveta s výnimkou USA. Foto: ilustračné, Getty images

Organizácia Break Free From Plastic zverejnila rebríček najväčších producentov plastového odpadu. V 55 krajinách v Ázii, Európe a Severnej Amerike má viac ako 14-tisíc dobrovoľníkov, ktorí nazbierali takmer 350-tisíc kúskov vyhodeného plastu s cieľom zistiť, odkiaľ pochádza.

Dobrovoľníci zbierali plasty z mestských ulíc, parkov, lesov, pláží či pobrežných oblastí. V súvislosti s pandémiou COVID-19 sa rozhodli zhromaždiť aj plasty vyhodené v domácnostiach, kanceláriách či školách, pričom tvorili celkovo 13 percent celkového množstva odpadu.

Dáta poskytlo aj viac ako 300 takzvaných zberačov odpadu, ktorí sa živia zberom recyklovateľných materiálov zo skládok. Výsledky zverejnili v rámci snahy zabrániť používaniu jednorazových plastov.

Zistili, že 63 percent plastov bolo viditeľne označených. A že najväčšími producentmi plastového odpadu na svete sú Coca-Cola Company, PepsiCo a Nestlé.

Sľuby a realita

Audity značiek vykonali medzi 1. augustom a 30. septembrom. Zástupcovia Break Free From Plastic uviedli, že traja najväčší znečisťovatelia, ktorí používajú na balenie svojich produktov plastové fľaše, tvoria prvú trojicu na zozname každý rok už od prvého auditu v roku 2018.

Všetky tri spoločnosti vyhlásili, že sa snažia vyriešiť problém s nehospodárnymi baleniami, no podľa ekológov používajú plasty čoraz viac.

Zástupkyňu Greenpeace v juhovýchodnej Ázii Abigail Aguilar prvá trojica na zozname vôbec neprekvapila. „Tvrdia, že riešia plastovú krízu, no naďalej investujú do nesprávnych riešení a spolupracujú s ropnými spoločnosťami a produkujú viac a viac plastu,“ objasnila.

Vyzvala všetky tri firmy, aby sa zbavili závislosti od plastových obalov na jedno použitie a takisto ukončili využívanie fosílnych palív.

Nedostatočná recyklácia

Medzi top 10 producentov patria okrem spomínaných firiem aj Unilever, Mondeléz International, Mars, Inc., Procter & Gamble, Philip Morris International, Colgate-Palmolive a Perfetti Van Melle.

Dobrovoľníci najčastejšie nachádzali plastové tašky, cigaretové filtre a plastové fľaše.

„Len deväť percent všetkých vyrobených plastov sa recykluje. Výrobcovia pritom stále nazývajú recykláciu ako konečné riešenie boja s plastovým znečistením,“ uviedla organizácia v správe.

Upozornila tiež, že väčšinu jednorazových plastov nie je možné recyklovať alebo to nie je ekonomické, a to najmä pre nízku cenu nového plastu.

Organizácia Changing Markets Foundation v septembri zverejnila správu, podľa ktorej Coca-Cola vyprodukuje ročne 2,9 milióna ton plastových obalov, čo je najviac spomedzi všetkých firiem na svete.

Zmena systému

Spoločnosť prisľúbila, že do roku 2030 bude využívať 50 percent obalov z recyklovaného materiálu. PepsiCo chce do roku 2025 znížiť množstvo nového plastu o 35 percent. Nestlé zase plánuje počas nasledujúcich piatich rokov používať výhradne recyklované obaly.

Najväčších sedem producentov plastového odpadu sa pripojilo k iniciatíve New Plastics Economy Global Commitment na zmenu plastového systému.

Jej konečným cieľom je mať do roku 2025 všetky plastové obaly recyklovateľné, kompostovateľné alebo na opätovné použitie.

Avšak novembrová správa Ellen MacArthur Foundation, ktorá spolupracuje na projekte s Programom Organizácie Spojených národov pre životné prostredie (UNEP), uviedla, že signatári zredukovali využívanie nových plastov v období 2018 až 2019 len o 0,1 percenta.

Limity výskumu

Organizácia Break Free From Plastic považuje výsledky za „vzorku globálneho odpadu“. „Je možné, že niektoré značky produkujú ešte viac plastového odpadu, no nedostali sa na náš zoznam,“ poznamenali.

Medzi ďalšie limity patrí možnosť chybnej analýzy, keďže pracovali s „tisíckami značiek a materských spoločností z rôznych krajín a tiež rôznymi jazykmi“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Abigail Aguilar
Firmy a inštitúcie Break Free From PlasticChanging Markets FoundationCoca-Cola CompanyColgate-PalmoliveEllen MacArthur FoundationGreenpeaceInc.MarsMondeléz InternationalNestléNew Plastics Economy Global CommitmentPepsiCoPerfetti Van MellePhilip Morris InternationalProcter & GambleUNEP Program Spojených národov pre životné prostredieUnilever