Poslanci poslali do druhého čítania zákon o krajinnom plánovaní, o ktorom poslanci rokujú v skrátenom legislatívnom konaní. Tento zákon má za cieľ zvýšiť a zlepšiť ochranu krajiny a jej hodnôt.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR dodalo, že týmto zákonom sa vytvorí nástroj integrovaného manažmentu krajiny na zabezpečenie udržateľného rozvoja a starostlivosti o životné prostredie. Zákon je podľa MŽP zameraný aj na posudzovanie hodnôt krajiny, stanovenie požiadaviek na ich ochranu, starostlivosť, čo je jedna z významných úloh krajinného plánovania.
Krajina ako základná zložka prostredia
Ako dôvod predloženia návrhu zákona envirorezortom bola skutočnosť, že podpisom Európskeho dohovoru sa každá krajina zaviazala „zaviesť a realizovať krajinné koncepcie zamerané na ochranu, manažment a plánovanie krajiny prostredníctvom prijatia špecifických opatrení uvedených v článku 6 dohovoru“ a „právne uznať krajinu ako základnú zložku prostredia obyvateľstva, ako vyjadrenie rozmanitosti ich spoločného kultúrneho a prírodného dedičstva a základ ich identity“.
Únia miest Slovenska žiada stiahnutie novely o ochrane prírody, v čase klimatickej krízy môže mať vážne dôsledky
Slovensko doteraz nemalo samostatný zákon o krajine, resp. krajinnom plánovaní. Podľa MŽP SR je preto plnenie záväzkov SR v rámci tohto dohovoru, ako aj iných dohovorov týkajúcich sa využívania krajiny, legislatívne čiastočne pokryté v iných predpisoch, čo sťažuje uchovávanie hodnôt spoločného prírodného a kultúrneho dedičstva.
Podľa envirorezortu prispeje reforma aj k podpore zachovania biodiverzity vo voľnej krajine a vytvorí podmienky na prežitie pôvodných druhov rastlín a živočíchov napriek klimatickým zmenám. Tento proces bude smerovať k podpore vykonávania prírode blízkych protipovodňových opatrení a opatrení na prevenciu pred suchom a úbytkom biodiverzity.
Adaptácia krajiny na zmenu klímy
MŽP SR zároveň doplnilo, že je potrebné v krajine opätovne vytvoriť priestor pre revitalizáciu vodných tokov, mokradí a iných prvkov zeleno-modrej infraštruktúry a ďalších priestorových opatrení nevyhnutných pre adaptáciu krajiny na zmenu klímy.
„Prijatím nového zákona o krajinnom plánovaní sa zvýši, resp. zlepší ochrana krajiny, obnova a tvorba krajiny,“ uviedlo MŽP SR.
Slovensko podľa Tarabu získa obrovské peniaze a Európska komisia odobrila aj zákon o odstrele medveďov (video)
Na prípravu tohto návrhu zákona bola na MŽP SR zriadená aj pracovná skupina odborníkov z rôznych oblastí, ktoré sa týkali krajinného plánovania, tzn. zo zástupcov ministerstva, Štátnej ochrany prírody SR, Slovenskej agentúry životného prostredia, Ministerstva dopravy a výstavby SR, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstva kultúry SR, akademickej obce, ústavov Slovenskej akadémie vied, odborných a stavovských organizácií.
Eliminácia rizík spôsobených prírodnými silami
Envirorezort zdôraznil, že s nadväzujúcimi metodickými dokumentmi a mapovými podkladmi bude zákon dôležitým odborným podkladom pre územnoplánovaciu dokumentáciu a následné schvaľovacie procesy pre povoľovanie stavieb a činnosti. Na základe zákona budú podporované adaptačné oparenia na zmenu klímy v krajine mimo chránených území.
Polícia začala trestné stíhanie pre neriešenie lykožrútovej kalamity na Horehroní, Takáč prijal okamžité opatrenia (video)
Uvedený nástroj integrovaného manažmentu krajiny zabezpečí elimináciu rizík spôsobených prírodnými aj antropickými silami, sanáciu nepriaznivých zmien a ochranu a zveľaďovanie kultúrno-historických a prírodných hodnôt územia.
Krajinné plány (tým, že do svojho návrhu prevezmú aj územné systémy ekologickej stability, ktoré v súčasnosti na mnohých miestach absentujú) budú odborným podkladom pre pozemkové úpravy. Taktiež budú koordinačným nástrojom pre plány manažmentov povodí, dokumenty ochrany prírody a krajiny a návrhy adaptačných opatrení na zmenu klímy.