Polícia začala trestné stíhanie pre neriešenie lykožrútovej kalamity na Horehroní, Takáč prijal okamžité opatrenia (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MPRV: Vyplácanie priamych platieb poľnohospodárom
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Polícia začala trestné stíhanie pre neriešenie lykožrútovej kalamity na Horehroní, ktorá sa rozšírila na ďalšie dva okresy. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici uviedol, že sa prijali okamžité opatrenia na spracúvanie kalamity a budovanie vodozádržných opatrení na ochranu obyvateľov Čierneho Balogu.

„Ako som avizoval v marci na tlačovej konferencii v Čiernom Balogu, teraz môžem povedať, že sme prijali okamžité opatrenia, ktoré eliminujú šírenie kalamitnej situácie a umožnia nám sanovať stav spôsobený nečinnosťou prechádzajúcich vedení. Podarilo sa nám výrazne navýšiť výrobné kapacity v ťažbe a odvoze kalamitného dreva, čo je základným predpokladom na zastavenie šírenia podkôrnika, ktorý už ohrozuje aj 10 miliónov kubíkov smreka na Poľane,“ uviedol Takáč.

Bolo podané trestné oznámenie

V súvislosti s tým podal minister Takáč trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a súčasné vedenie štátneho podniku LESY SR preveruje postupy konkrétnych zamestnancov, lesných správ a odborných lesných hospodárov z roku 2022.

Počiatočný stav kalamity bol v januári minulého roka na úrovni 165 tisíc m³, ale až koncom roka sa pristúpilo k intenzívnemu spracovaniu, čím sa podarilo spracovať vyšší objem než bol prírastok.

Celkový prírastok nespracovanej kalamity za rok 2023 predstavoval takmer 431 tisíc m³ a odborníci na tento rok predpovedajú prírastok vyše 536 tisíc m³. Za január 2024 sa spracovalo 50 tisíc m³, no pribudlo ďalších 70 tisíc m³.

„Osobne som terén nad Čiernym Balogom navštívil aj v máji. A jedinou šancou, ako zachrániť Poľanu či Dobročský prales, je čo najrýchlejšie odpratať všetko mŕtve drevo a napadnuté stromy z postihnutých oblastí, aby sa podkôrniky v priaznivých podmienkach nemnožili a nenapádali ďalšie stromy,“ zdôraznil šéf agrorezortu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rozsah škôd bol obrovský

Štátny podnik nasadil 105 pracovných skupín na odstránenie kalamity, ale vzhľadom na obrovský rozsah škôd vstúpil do rokovania so skúsenými slovenskými spoločnosťami.

„Uvedený postup v danej situácii umožňuje, v prípade mimoriadnej situácie, aj zákon o verejnom obstarávaní. Na rokovanie sme vyzvali tri technologicky vybavené spoločnosti, ktoré poznajú dotknuté územia a majú potrebnú špeciálnu techniku,“ uviedol Tibor Menyhart, generálny riaditeľ LESY SR.

LESY SR a ministerstvo v spolupráci so zástupcami obce Čierny Balog budujú vodozádržné opatrenia na ochranu obyvateľov a povrchových zdrojov pitnej vody. So správou ciest VÚC Banská Bystrica sa vykonala pasportizácia ciest a bude sa dohliadať na ich stav počas kalamitných prác.

„Začiatkom roka plánujeme začať vysádzať nové stromy, zmiešané lesy, ktoré sú prírode bližšie a budú prirodzene odolnejšie voči podkôrnikom,“ uzavrel minister Takáč.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard TakáčTibor Menyhart
Firmy a inštitúcie Lesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR