Slovensko podľa Tarabu získa obrovské peniaze a Európska komisia odobrila aj zákon o odstrele medveďov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba, medveď
Foto: SITA/Milan Illík, www.gettyimages.com - koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko dosiahlo významné úspechy v oblasti ochrany prírody a biodiverzity, ako aj v oblasti ochrany medveďov na európskej úrovni.

Obrovský posun

Ako uviedol minister životného prostredia SR Tomáš Taraba, Európska komisia (EK) uznala nový slovenský zákon o eliminácii medveďov za kompatibilný s európskou legislatívou, čo vníma ako obrovský posun.

Zároveň dodal, že finálne znenie zákona o obnove prírody navyše umožní Slovensku získať významné finančné zdroje na obnovu priemyselne zamorených lokalít, ako je aj Chemko Strážske.

Slovensko v súčasnosti plní ciele obsiahnuté v zákone o ochrane prírody, a preto to bude mať na našu krajinu len finančne pozitívny dopad,“ spresnil Taraba.

Hlasovanie spoločne s Rakúskom

O prijatí zákona rozhodlo Slovensko svojím hlasom spoločne s Rakúskom. Taraba zdôraznil, že Slovensko podporilo iba znenie zákona, ktoré garantuje významnú flexibilitu na lokálnej úrovni a nemá dopad na poľnohospodárstvo.

Finálna dohoda je vyvážená a vzhľadom na to, že Slovensko už teraz plní požiadavky zákona o 20-percentnej ochrane plochy územia, nevidím dôvod, aby sme sa odrezali od možných veľkých financií, ktoré vieme využiť napríklad v prospech dekontaminácie problémových častí Slovenska,“ podotkol Taraba.

Šéf envirorezortu tiež poukázal na význam regulácie medvedej populácie v slovenskom kontexte ako otázky bezpečnosti ľudí a ochrany biodiverzity. Slovensko ocenilo vyváženú a korektnú komunikáciu s EK a plánuje v nej pokračovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Chemko StrážskeEK Európska komisiaMŽP Ministerstvo životného prostredia SR