Nový zákon o poľovníctve by mal priniesť väčšiu transparentnosť a menej byrokracie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď, ilustračná snímka
Foto: Ilustračné, Pixabay.com/Bergadder

Väčšiu transparentnosť procesov, menej byrokracie a poplatkov, riešenie škôd spôsobovaných zverou na poľnohospodárskych plodinách či v lesníctve by mal priniesť nový zákon o poľovníctve. Návrh zákona pripravilo ministerstva pôdohospodárstva rozvoja vidieka SR (MPRV), v stredu ho schválila vláda. Návrh zákona sa zaoberá aj ochranou prírody a živočíchov a dotkne sa približne 60 tisícov držiteľov poľovných lístkov.

Na Slovensku je podľa MPRV približne 4,45 mil. hektárov poľovných pozemkov, ktoré sa rozdeľujú na 1 880 poľovných revírov, s priemernou výmerou 2 366 hektárov. Pri príprave návrhu zákona agrorezort vychádzal aj z poznatkov z aplikačnej praxe, čím reaguje na viaceré problémy, ktoré sa pri uplatňovaní starého zákona objavovali. Návrh zákona tak precizuje viaceré ustanovenia, ktoré sú v súčasnom zákone nejasné alebo nedostatočne upravené.

Nový zákon upravuje starostlivosť o zver, zlepšovanie jej životných podmienok, ochranu zveri a poľovníctva, uznávanie, zmeny a užívanie poľovných revírov, poľovnícke hospodárenie, plánovanie a dokumentáciu, vedenie centrálneho registra poľovníckych organizácií, podmienky lovu a zužitkovanie zveri. Zákon vymedzuje aj pôsobnosť Slovenskej poľovníckej komory a mnohé ďalšie oblasti.

„Novinky sa odzrkadlia najmä v stransparentnení viacerých procesov, ako napríklad v oblasti rozhodovania o prenájme poľovných revírov, spresňujú sa aj postupy okresných úradov, zjednocujú sa procesy v oblasti ochrany prírody a ochrany chránených živočíchov. Zmeny sa dotknú aj poľovníckej kynológie, poľovných hospodárov, obmedzenia strieľania voľne pohybujúcich sa psov a mačiek, či plánovania lovu zveri. Zavádza sa register užívateľov poľovných revírov, register poľovníckej stráže, register poľovníckych hospodárov a definuje sa informačný systém v poľovníctve,“ spresnila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Poľovný lístok sa bude po novom vydávať aj na dobu neurčitú.

S cieľom zachovania genofondu voľne žijúcich populácií pôvodných druhov zveri, pribudne aj nový environmentálny nástroj štátu v podobe zavedenia chránených poľovných oblastí. Vyjasňujú a zjednodušujú sa viaceré nástroje pre ochranu zveri a ochranu chránených živočíchov. „Nezabudli sme zapracovať aj požiadavky verejnosti, týkajúce sa zabezpečenia bezpečnosti počas lovu. Nový zákon umožňuje vyhlásiť zónu so zákazom lovu, napríklad v čase výchovy a kladenia mláďat. Od nového zákona preto očakávame viacero pozitívnych zmien v praxi,“ priblížil generálny riaditeľ sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV Peter Kicko.

Pri príprave zákona o poľovníctve bolo jednou z priorít ministerstva vyriešenie problematiky vysokých stavov raticovej zveri a eliminácia škôd, ktoré táto zver spôsobuje v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve. Ministerstvo pri tvorbe zákona spolupracovalo so všetkými zúčastnenými stranami, ktoré mali rôznorodé predstavy. Agrorezort vypočul argumenty poľnohospodárov i poľovníkov a navrhuje prijateľný kompromis zameraný na prevenciu predchádzania škôd. Novinky sa preto dotknú aj oblasti predchádzania vzniku škôd, ako aj uplatňovania ich náhrady.

Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o reakciu Slovenský poľovnícky zväz.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať