Liberáli považujú situáciu s lykožrútom na Horehroní za naozaj zlú, zodpovedný je však štátny podnik (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TB strany Sloboda a Solidarita (SaS)
Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Situácia s lykožrútom na Horehroní je podľa Alojza Hlinu (SaS) poslanca NR SR naozaj zlá. Za kalamitu však môžu podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) ľudia, ktorí boli v čase, keď vznikala, vo vedúcich pozíciách v danej lokalite.

„Na tlačovke vedľa ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča stál pán Peter Morong, ktorý bol v čase, keď kôrovec hrýzol stromy na Horehroní, šéfom Odštepného závodu Beňuš, a to je presne v tej lokalite, kde sa to celé deje,“ uviedol Hlina a doplnil, že uvedený hospodársky les nepoužíva žiadnu ochranu a je plne v správe štátneho podniku Lesy SR, ktorý je za ňu zodpovedný.

Nestačí len kritizovať, treba navrhovať riešenia

Hlina vysvetlil, že ak vznikne kalamita, podnik je povinný ju riešiť.

„Preto to dorástlo do takýchto rozmerov, keďže sa nič nerobilo, podnik si neplnil svoje povinnosti, čo je aj trestnoprávna rovina, porušenie povinností pri správe cudzieho majetku,“ dodal poslanec.

Ako Hlina pokračoval, nestačí len kritizovať, treba tiež navrhovať riešenia.

„Vyrieši sa to tak, že sa odstránia aktívni chrobačiari, čo sú stromy, v ktorých je chrobák. Tie treba rýchlo odniesť z lesa preč, aby sa neinfikovali ďalšie. To ale tiež nezaznelo. Práve naopak, ministerstvo chce odstraňovať suché stromy, kde kôrovec už nie je, čo nedáva žiadny zmysel. Odporúčame im preto tieto suché stromy neťažiť,“ uviedol poslanec, s tým, že občania a daňoví poplatníci majú právo chcieť také opatrenia, ktoré majú efekt a význam, pretože ťažba suchých stromov bude stáť peniaze, ktoré pôjdu z verejných zdrojov.

Reakcia na video Tomáša Tarabu

Poslanec Hlina reagoval aj na nedávne video ministra životného prostredia Tomáša Tarabu. Vo videu nad Modrou podľa poslanca hovoril minister o rúbaní krovín a, ako to vyrieši.

„Ak chce niekto vyriešiť dreviny alebo kroviny, ktoré nie sú v lesnom pozemku, tak sa to dá jedine cez zákon o ochrane prírody a krajiny. Ten sa kedysi vo svoj prospech snažil upraviť aj Peter Žiga, no napokon sa zľakol a zákon z rokovania parlamentu stiahol,“ uzavrel Hlina.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz HlinaRichard TakáčTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Lesy SRSaS