Pre podkôrnikovú kalamitu na Horehroní vyhlásili mimoriadnu situáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lykozrut
Lesník ukazuje larvy lykožrúta a výsledok ich pôsobenia pod kôrou smrekového kmeňa. Foto: archívne, SITA/Dušan Hein
Tento článok pre vás načítala AI.

Mimoriadnu situáciu vyhlásili v okrese Brezno pre podkôrnikovú kalamitu v lesoch na Horehroní, hlavne v okolí obce Čierny Balog.

Vyhlásenie s odporúčaním vlády

Pre agentúru SITA to potvrdil starosta obce Michal Vetrák s tým, že je to spôsobené premnožením lykožrúta a značným poškodením smrekových porastov, čo si vyžiada zvýšenú ťažbu.  Pre vážnosť situácie v Čiernom Balogu zasadalo aj mimoriadne zastupiteľstvo obecného úradu.

Vyhlásenie mimoriadnej situácie z dôvodu živelnej pohromy spôsobenej premnožením podkôrneho hmyzu a poškodením smrekových lesov v oblasti Horehronia je plne s odporúčaním vlády, ktorá uložila na poslednom zasadaní ministrovi vnútra a ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zabezpečiť zvolanie krízového štábu v pôsobnosti prednostu Okresného úradu v Brezne.

Brífing s ministrom pôdohospodárstva

Poškodenie smrekových lesov na Horehroní podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dosahuje stav, keď obhospodarovatelia lesov nie sú schopní zastaviť ich poškodzovanie a šírenie podkôrneho hmyzu ani v rozsahu, v akom v jednotlivých obdobiach narastá.

Vážnosť situácie potvrdil v pondelok 11. marca starosta Čierneho Balogu na spoločnom brífingu s ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom a zástupcami štátneho podniku Lesy SR. Dôvodom zvolania obecného zastupiteľstva na stredu 13. marca bolo riešenie kalamitnej situácie s ohľadom na obyvateľov obce a možné ohrozenie majetku a zdravia.

„Prioritou budú určite protipovodňové opatrenia, ochrana vodných zdrojov, investície do opravy miestnych ciest a ciest v správe VÚC,“ popísal starosta, ktorý chce tiež žiadať, aby boli počas sanácie tejto kalamity využívaní miestni podnikatelia a miestne kapacity.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Takáč
Firmy a inštitúcie Lesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR