Dôsledky vojny na Ukrajine je badať aj na cenách hnojív, tvrdí Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Celkovo sa tak navýšili vstupy do rastlinnej a živočíšnej výroby. Jednými z najväčších dodávateľov minerálnych hnojív sú Rusko a Bielorusko.
Obe krajiny však upozorňujú na to, že pokiaľ budú západné krajiny naďalej sankcionovať oba štáty, ceny hnojív narastú a to ovplyvní ceny potravín. Informuje o tom SPPK na webovej stránke.
Poľnohospodári nakupujú zásoby
„Cena močoviny napríklad rastie každým dňom a rovnako aj plynu, ktorý využívame na dennej báze. Práve tieto faktory už teraz ovplyvňujú aj naše poľnohospodárske družstvo. Poľnohospodári v našom regióne sa pokúšajú nakúpiť dostatok priemyselných hnojív, pretože majú obavy, aby ich bolo dostatok aj o pár mesiacov“, uviedol predseda Poľnohospodárskeho družstva Ludrová (okres Ružomberok) a podpredseda SPPK Miroslav Štefček.
Poľnohospodári v Únii by mali dostať polmiliardový balík pomoci, aby ustáli ekonomické dopady vojny na Ukrajine
Sekundárne dopady vojenského konfliktu podľa SPPK pocíti slovenský agropotravinársky sektor v podobe globálneho nárastu cien poľnohospodárskych komodít, cien hnojív a dodávok plynu.
Dôvodom je, že Rusko a Ukrajina sú svetovými zásobárňami pšenice, kukurice a zároveň Rusko vyprodukuje 13 percent svetovej produkcie hnojív, zvlášť fosfátových a dusíkatých.
Náhradou by mohlo byť Maroko
Pri dlhšie trvajúcej vojne a pri zakladaní novej úrody na rok 2023 tak môže vzniknúť problém a budú sa musieť hľadať náhrady z Ruska dovážaných hnojív.
Predpokladá sa, že náhradným importérom by sa mohlo stať Maroko. SPPK však tvrdí, že od svojich členov nemá informácie o tom, že by Slovensko nemalo nedostatok hnojív.