Stretnutia s medveďom hnedým sú, ako uplynulé udalosti ukázali, veľmi nebezpečné. V jarnom období sú rizikové najmä strety s medvedicami, ktoré chránia svoje mláďatá. V miestach, kde sú však medvede hnedé rozšírené, je na mieste obozretnosť počas celého roka.
Pre agentúru SITA to uviedlo Národné lesnícke centrum (NLC) a vysvetlilo, že ak sa náhodne dostaneme k medveďovi príliš blízko, môže zaútočiť v každom ročnom období. Rizikovou je v lokalitách výskytu medveďa aj hubárska sezóna, ktorá ešte neskončila.
„Niekedy stresuje medveďov aj nadmerný počet ľudí v lese, napríklad aj počas hubárskej sezóny. Medveď tak uteká pred ľuďmi z jednej časti lesa do druhej, čo zvyšuje jeho nervozitu a tým aj možné riziko napadnutia človeka,“ vysvetlilo NLC.
Rizikové lokality
NLC priblížilo, že z pohľadu potenciálnej rizikovosti lokalít sa dá zorientovať podľa vykázaných stavov medveďa hnedého v jednotlivých okresoch. Každoročne sa vykazujú užívateľmi poľovných revírov v rámci Ročného výkazu poľovníckej štatistiky.
Fotopasca zachytila medveďa nad futbalovým ihriskom, na šelmu upozorňuje aj mesto na Považí
„Na základe údajov poľovníckej štatistiky je možné za okresy so zvýšeným výskytom a hustotou medveďa hnedého označiť okresy Ružomberok, Banská Bystrica, Zvolen, Detva, Žilina, Martin, Liptovský Mikuláš a Brezno,“ informovalo NLC.
Napriek týmto údajom NLC upozorňuje, že nebezpečenstvo stretu s medveďom hnedým je všade tam, kde sa v súčasnosti vyskytujú. „Takže pri návšteve lesa by sme mali na to pamätať. Je vždy dobré dať o svojej prítomnosti primerane vedieť, napríklad rečou alebo iným zvukovým signálom, píšťalkou, zlomením vetvy či rozprávaním sa s priateľom,“ odporúča NLC.
Čo robiť pri strete s medveďom?
NLC radí, že ak dôjde k stretu s medveďom, je dôležité zachovať rozvahu a chladnú hlavu. „To nie je vždy ľahké. V prípade ak nedôjde k okamžitému útoku zvieraťa, prípadne ak je zviera od nás vo väčšej vzdialenosti, je potrebné pomaly z miesta vycúvať, aby sa vzdialenosť medzi nami a zvieraťom zväčšovala,“ odporučil NLC s tým, že ak by došlo k útoku, je potrebné sa schúliť na zemi do klbka a kryť si rukami predovšetkým oblasť tváre, krku a brucha.
Ďalší útok medveďa? Tomáš sa údajne snažil so šelmou aj bojovať
Ako prevencia pred útokom pomáha už spomínané pravidelné ozývanie sa. „Alebo nosíme napríklad zvonček, ktorý medveďa na našu prítomnosť včas upozorní a medveď sa môže následne z lokality nepozorovane vzdialiť,“ uzavrelo NLC.