Porasty čučoriedok a brusníc v polohách v nadmorskej výške nad 1 000 metrov sú ohrozené. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka totiž neakceptovalo zásadnú pripomienku rezortu životného prostredia, aby sa za trvalý trávnatý porast v polohách v nadmorskej výške nad 1 000 metrov nad morom považovali aj porasty čučoriedok a brusníc, ktoré možno obhospodarovať len extenzívnym pasením hospodárskych zvierat.
Zásadná pripomienka
Ide o zásadnú pripomienku k návrhu nariadenia vlády o požiadavkách na udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality.
Rezort pôdohospodárstva argumentuje tým, že znenie definície trvalého trávneho porastu v nariadení vlády musí byť v súlade so znením definície trvalého trávneho porastu v schválenom Strategickom pláne Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 až 2027.
Tarabov rezort žiada, aby na vysokohorských pasienkoch mohli aj naďalej rásť čučoriedky a brusnice
„V Strategickom pláne v definícii trvalého trávneho porastu nie sú ako oprávnené prvky kry, alebo stromy, ktoré možno spásať zvieratami, alebo ktoré sú vhodné na spásanie zvieratami,“ uviedlo ministerstvo.
Oba rezorty sa dohodli na tom, že návrh na takúto zmenu ministerstvo pôdohospodárstva zahrnie do druhej modifikácie Strategického plánu, ktorej príprava sa začne v nasledujúcom roku.
„Zásadná pripomienka bude predmetom pracovných stretnutí, ktoré sa v budúcom roku uskutočnia na účel prípravy druhej modifikácie Strategického plánu,“ uviedol rezort pôdohospodárstva.
Porasty čučoriedok a brusníc
Ministerstvo životného prostredia žiadalo akceptovať porasty čučoriedok a brusníc na plochách trvalých trávnych porastov. Samotné trvalé trávne porasty sú podľa ministerstva bohaté rastlinné spoločenstvá. V prípade prírodných trvalých trávnych porastov je ich charakteristickým znakom práve rozmanitosť druhového zloženia.
„Prítomnosť čučoriedok a brusníc je prirodzenou súčasťou najmä vysokohorských pasienkov. Čučoriedky a brusnice sú pritom bežne spásané hospodárskymi zvieratami,“ argumentuje envirorezort. Touto zmenou sa by podľa ministerstva naša legislatíva zosúladila s legislatívou Európskej únie.
Podobnú zásadnú pripomienku rezortu pôdohospodárstva adresovali aj zamestnávatelia. „Zmenou klimatických podmienok je nevyhnutné akceptovať na trvalo trávnych porastoch aj porasty ako napr. porasty čučoriedok, brusníc, zakrpatených kríkov a ďalších drevín,“ uviedla Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR.
Porasty podľa zamestnávateľov zároveň slúžia pre zadržiavanie vlahy a úkryt zvierat na pastviskách. „Rozmanitosťou trvalo trávnych porastov sú bohaté rastlinné spoločenstvá, ktoré dotvárajú neuveriteľný ráz krajiny,“ tvrdí zamestnávateľský zväz. Ani túto pripomienku rezort pôdohospodárstva neakceptoval.