Tarabov rezort žiada, aby na vysokohorských pasienkoch mohli aj naďalej rásť čučoriedky a brusnice

Tomáš Taraba
Minister životného prostredia Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo životného prostredia žiada od rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, aby sa za trvalý trávnatý porast v polohách v nadmorskej výške nad 1 000 metrov nad morom považovali aj porasty čučoriedok a brusníc, ktoré možno obhospodarovať len extenzívnym pasením hospodárskych zvierat.

Ide o zásadnú pripomienku k návrhu nariadenia vlády, ktorým sa ustanovujú požiadavky na udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality.

Legislatíva sa zosúladí s EÚ

Rezort životného prostredia tak žiada akceptovať porasty čučoriedok a brusníc na plochách trvalých trávnych porastov. Samotné trvalé trávne porasty sú podľa ministerstva bohaté rastlinné spoločenstvá. V prípade prírodných trvalých trávnych porastov je ich charakteristickým znakom práve rozmanitosť druhového zloženia.

„Prítomnosť čučoriedok a brusníc je prirodzenou súčasťou najmä vysokohorských pasienkov. Čučoriedky a brusnice sú pritom bežne spásané hospodárskymi zvieratami,“ argumentuje envirorezort. Touto zmenou sa podľa ministerstva naša legislatíva zosúladí s legislatívou Európskej únie.

Zásadnú pripomienku majú aj zamestnávatelia

Podobnú zásadnú pripomienku rezortu pôdohospodárstva adresovali aj zamestnávatelia.

„Zmenou klimatických podmienok je nevyhnutné akceptovať na trvalo trávnych porastoch aj porasty ako napr. porasty čučoriedok, brusníc, zakrpatených kríkov a ďalších drevín,“ uviedla Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR. Porasty podľa zamestnávateľov zároveň slúžia pre zadržiavanie vlahy a úkryt zvierat na pastviskách.

„Rozmanitosťou trvalo trávnych porastov sú bohaté rastlinné spoločenstvá, ktoré dotvárajú neuveriteľný ráz krajiny,“ tvrdí zamestnávateľský zväz.

Navrhovaným nariadením vlády sa má zosúladiť vnútroštátna legislatíva pre oblasť priamych platieb a neprojektových podpôr s modifikovaným Strategickým plánom Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 až 2027.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Asociácia zamastnávateľských zväzov a združení SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR