Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš vyzval na diskusiu bývalých ministrov pôdohospodárstva pôsobiacich v rezorte od 1. januára 1993. Svojimi odporúčaniami mali pomôcť budúcej vláde stabilizovať a dlhodobo udržateľne rozvíjať všetky sektory pôdohospodárstva na Slovensku. Výsledkom diskusie dvanástich doterajších ministrov pôdohospodárstva je odporúčanie prijať doktrínu k pôdohospodárstvu s 19 bodmi.
Obsahom doktríny by malo byť napríklad uznanie pôdy ako základného výrobného nástroja, ktorý musí byť prednostne k dispozícii pre všetkých roľníkov. Ďalším bodom je definovanie rozsahu pozemkovej reformy a kontinuálne zabezpečenie pozemkových úprav vrátane budovania spoločných zariadení.
Kroky k potravinovej sebestačnosti
Nastaviť by sa mali ozdravné opatrenia pre pôdu s cieľom zabezpečiť jej dlhodobú schopnosť plniť svoje funkcie. Manažment pôdneho fondu na úrovni štátu sa má udržiavať na odbornej úrovni a bez politickej závislosti v prospech hospodáriacich roľníkov.
Ministerstvo pôdohospodárstva chystá pre poľnohospodárov dlho očakávanú pomoc
Štát by mal tiež definovať úroveň potravinovej sebestačnosti Slovenska a opatrenia na jej dosiahnutie. Exministri pôdohospodárstva tiež požadujú zachovanie princípu rovnosti šancí pre všetkých, ktorí chcú podnikať a pracovať v pôdohospodárstve a nastavenie férových vzťahov v rámci celého potravinového reťazca.
Viac mladých ľudí v poľnohospodárstve
Doktrína by mala hovoriť aj o zefektívnení úradnej kontroly potravín „z farmy na stôl“, či o vypracovaní a implementácii modelov vzdelávania na všetkých stupňoch základných, stredných a vysokých škôl o dôležitosti národného pôdohospodárstva a zabezpečení dostatku kvalifikovaných pracovníkov. Exministri tiež navrhujú zvýšiť motiváciu mladých ľudí pracovať v pôdohospodárstve zabezpečením primeranej mzdovej, sociálnej a rodinnej politiky.
Takáč radí Bírešovi so striedaním plodín na poliach, navrhuje skrátenie obdobia použitia medziplodiny (video)
Diskusie sa zúčastnili exministri pôdohospodárstva Peter Baco, Pavel Koncoš, Zsolt Simon, Miroslav Jureňa, Zdenka Kramplová, Stanislav Becík, Vladimír Chovan, Ľubomír Jahnátek, Gabriela Matečná, Ján Mičovský a Samuel Vlčan spolu so súčasným ministrom Jozefom Bírešom.