Strana Demokrati predstavila svoj program pre životné prostredie a pôdohospodárstvo

Andrea Letanovská, Demokrati
Podpredsedníčka strany Demokrati a volebná líderka Andrea Letanovská. Foto: SITA/Ludovít Vaniher
Tento článok pre vás načítala AI.

Strana Demokrati predstavila svoj program pre životné prostredie. Prioritami sú podľa experta strany na životné prostredie Michala Kiču schválenie klimatického zákona, ale aj pokračovanie reformy národných parkov.

Demokrati by tiež chceli rozšíriť program Obnov dom, či upraviť škodlivé stavebné zákony.

Vodozádržné opatrenia

„Zrealizujeme obnovu a revitalizácie nevhodne upravených vodných tokov prírode blízkym spôsobom. Do roku 2027 najmenej na 100 km a pripravíme ďalších 500 km,“ priblížil opatrenia Demokratov pre životné prostredie Kiča.

Chceli by tiež presadzovať zmierňovanie dopadov sucha i povodní prostredníctvom vodozádržných opatrení. Radi by tiež pripravili program na zadržiavanie a využívanie zrážkovej vody pre menšie podniky či domácnosti.

Demokrati tiež plánujú bezplatné očkovanie proti chorobám spôsobeným či najviac rozšíreným v dôsledku klimatických zmien.

Národný park Podunajsko

Okrem zavŕšenia reformy národných parkov, a to takým spôsobom, ktorý by nezhoršil postavenie súkromných vlastníkov, majú Demokrati medzi prioritami pre životné prostredie aj podporu prírode blízkeho turizmu.

„Vyhlásime Národný park Podunajsko a podporíme vznik Bratislavského dunajského parku. Chránené územia čo najviac sprístupníme verejnosti. Odstránime zbytočné administratívne prekážky pre umožnenie mäkkej rekreácie aj v chránených územiach, a to všade tam, kde nespôsobí ohrozenie prírodných hodnôt,“ vymenovali svoje plány v enviro oblasti.

Podporiť chcú aj obnovu biotopov, ako sú napríklad mokrade, aleje, či významné krajinné prvky.

„Pripravíme program odstránenia environmentálnych záťaží do roku 2030, prioritne pre oblasti s najväčším dopadom na zdravie obyvateľov. Do konca roku 2027 ukončíme sanácie Predajnej, Chemka Strážske a Vrakune,“ uviedla strana.

Ekologizácia pôdohospodárstva

Demokrati ukázali aj svoje priority pre oblasť pôdohospodárstva. Poľnohospodárov by chceli motivovať k ekologizácii ich činností a radi by posilnili terénne poradenstvo v tejto oblasti.

„Lesy vo vlastníctve štátu budú plniť primárne ekosystémové služby. Pre neštátnych vlastníkov zavedieme finančnú podporu za dobrovoľné plnenie ekosystémových funkcií lesa,“ predstavila strana ďalšie opatrenie.

Podporiť chce i prírode blízke hospodárenie v lesoch a 10 percent lesov by ponechala v bezzásahovom režime s prioritou vodozádržnej funkcie a ochrany biodiverzity.

„Príroda je pre nás strategický partner. Našou víziou je dlhší a kvalitnejší život bez chorôb a na to, aby sa to splnilo, potrebujeme mať zelenšie mestá, čistý vzduch a dostatok pitnej vody,” uviedla volebná jednotka strany Andrea Letanovská.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea LetanovskáMichal Kiča