Keď bol Donald Trump prvýkrát v Bielom dome, čelila Čína obchodnej vojne so Spojenými štátmi i naštrbeniu vzťahov v súvislosti s Taiwanom. Kým novozvolený americký prezident sa pripravuje na začiatok svojho druhého funkčného obdobia, Čína sa chystá na to, že ju počas najbližších rokov čaká nepredvídateľnosť vo svojich vzťahoch s USA a na obnovenie napätia v oblasti obchodu, technológií a Taiwanu.
Rana pre nestabilnú čínsku ekonomiku
Snáď najväčším dôsledkom pre Čínu, ak Trump splní svoje predvolebné sľuby, je jeho hrozba uvaliť paušálne 60 % clá na všetok čínsky export do USA.
Viac o téme: Prezidentské voľby v USA 2024
Prezidentské voľby v USA 2024 vyhral Trump, Harrisová nezískala kľúčové štáty a na výsledky reagujú aj politici (online)
Prezidentské voľby v USA 2024 (Trump vs. Harrisová): Výsledky (online)
Takéto clá by boli ranou pre už aj tak nestabilnú čínsku ekonomiku, ktorá trpí vysokou nezamestnanosťou mladých ľudí či vládnym dlhom. Podľa analýzy zverejnenej začiatkom tohto roka spoločnosťou UBS by 60-percentné clo na čínsky dovoz mohlo znížiť predpokladaný hospodársky rast Číny o 2,5 percentuálneho bodu alebo približne polovicu.
Čína nekúpila žiadny tovar
Počas predchádzajúceho Trumpovho funkčného obdobia zaviedli USA clá na čínske produkty v hodnote viac ako 360 miliárd dolárov.
Od ekonomiky po Ukrajinu. Aké sú Trumpove postoje v kľúčových otázkach?
To priviedlo Peking k rokovaciemu stolu a v roku 2020 obe strany podpísali obchodnú dohodu, v ktorej sa Čína zaviazala zlepšiť práva duševného vlastníctva a kúpiť ďalších 200 miliárd dolárov amerického tovaru.
O pár rokov neskôr výskum v tejto oblasti ukázal, že Čína nekúpila v podstate žiadny tovar, ktorý sľúbila. Prezident Joe Biden ponechal v platnosti väčšinu týchto ciel a tento rok dokonca pridal nové clá na dovoz vrátane ocele, solárnych panelov a elektrických vozidiel.
Trumpove výzvy čínskemu prezidentovi
Podobne ako vtedy, aj teraz by clá mohli slúžiť ako nástroj na prinútenie Pekingu opäť zasadnúť k rokovaciemu stolu.
Do obchodných rokovaní by mohli byť zahrnuté i Trumpove výzvy čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi, aby pomohol vyjednať riešenie ukrajinskej vojny, o ktorej Trump vyhlasoval, že ju ukončí rýchlo, bez toho, aby povedal ako.
Trump sa víťazstvom vo voľbách postaral o zvláštnosť, aká sa v USA nestala od konca 19. storočia (foto)
Pokiaľ ide o opakované hrozby Číny, že anektuje ostrov Taiwan, Trump minulý mesiac pre The Wall Street Journal povedal, že nebude musieť použiť vojenskú silu, aby zabránil anexii Taiwanu, pretože Si Ťin-pching „ma rešpektuje a vie, že som blázon“.
Trump však tiež povedal, že Taiwan by mal zaplatiť USA za to, že ho bránili pred Čínou, pričom tento vzťah prirovnal k poisteniu. Taiwan minie približne 2,5 % svojho HDP na obranu a tento rok, zrejme aj z vďaky, nakúpil americké zbrane v hodnote stoviek miliónov dolárov.
V blahoželaní Trumpovi po jeho víťazstve Si Ťin-pching podľa čínskych štátnych médií vyzval USA a Čínu, aby v novej ére zvládli svoje nezhody a vychádzali spolu. História podľa neho ukázala, že obe strany vždy profitovali zo spolupráce a, naopak, strácali pri konfrontáciách.