Situácia vo verejnej doprave je kritická, bez pomoci štátu hrozí rušenie liniek a prepúšťanie. Upozornili na to prevádzkovatelia mestskej hromadnej dopravy (MHD) na Slovensku.
Viac o téme: Koronavírus
„Po rokovaní prevádzkovateľov MHD v mestách Bratislava, Košice, Prešov a Žilina získal Martin Rybanský, predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava (DPB), poverenie rokovať s príslušnými ministerstvami o možnej forme štátnej pomoci pre verejnú dopravu,“ uviedla v tlačovej správe hovorkyňa DPB Ľubica Melcerová. „Výpadok tržieb v DPB je enormný a trvá kontinuálne takmer rok,“ doplnila.
Január bol najkritickejším mesiacom
Január bol v dôsledku protiepidemických opatrení pre DPB najkritickejší, a to s výpadkom 2,5 milióna eur. Výpadok tržieb DPB sa od začiatku koronakrízy vyšplhal na hrozivých 21 miliónov eur.
„Napriek týmto výpadkom sa DPB snaží obyvateľom, ktorí aj napriek obmedzeniam potrebujú naďalej dochádzať do práce, zabezpečiť kvalitnú, spoľahlivú a bezpečnú verejnú dopravu,“ podotkla hovorkyňa a dodala, že situácia je rovnaká v celej krajine.
Nesnívalo sa nám o tom ani v najhoršom sne, hovorí o dopadoch pandémie šéf autobusových dopravcov
Prevádzkovatelia MHD na Slovensku z Bratislavy, Žiliny, Prešova a Košíc sa zhodujú, že situácia je vážna a takýto výpadok tržieb nie je možné sanovať internými úspornými opatreniami.
Namiesto odmien hrozí prepúšťanie
„Cestujúcim sa snažíme zabezpečiť maximálnu možnú mieru bezpečnosti a chceme sa vyhnúť ďalšiemu obmedzeniu výpravy vozidiel, ktoré by im skomplikovalo každodenné cestovanie,“ uviedol predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.
Niektoré dopravné spoje sa po pandémii nemusia obnoviť. Dopravcovia majú obavy z ďalšieho poklesu cestujúcich
Dodal, že ak bude nutné vypravovať ešte menej spojov, vodičom MHD, ktorí sú v prvej línii, hrozí namiesto odmien prepúšťanie.
„Navyše, dopravné podniky participujú so svojimi vozidlami a vodičmi na víkendových testovaniach obyvateľov. Apelujeme preto na všetky kompetentné ministerstvá, aby nám podali pomocnú ruku. Bez spoľahlivej a bezpečnej verejnej dopravy mestá nedokážu fungovať a skolabujú,“ doplnil Rybanský.
Zamestnanie tisícov ľudí je ohrozené
V hre je aj zamestnanie tisícov ľudí, ktorí v dopravných podnikoch pracujú. DPB je 29. najväčší zamestnávateľ na Slovensku, pracuje v ňom viac ako 2 800 ľudí v nepretržitej prevádzke.
Vypravuje 100 pravidelných denných a nočných liniek, stará sa o 900 dopravných prostriedkov a denne prepraví 300-tisíc obyvateľov a návštevníkov Bratislavy. Celkovo v dopravných podnikoch na Slovensku pracuje viac ako päťtisíc ľudí.